Víctor Valdés

BarcelonaEdit

Valdés debutoval v prvním týmu proti Legii Varšava ve třetím kvalifikačním kole Ligy mistrů 14. srpna 2002. Na začátku sezóny 2002-03 byl Valdés zástupcem argentinského reprezentanta Roberta Bonana, ale po příchodu nového manažera Radomira Antiće v lednu 2003 dostával Valdés pravidelně příležitost v prvním týmu.

V sezóně 2003-04 se stal brankářem první volby a v sezóně 2004-05 nastoupil téměř do všech zápasů Barcelony a pomohl jí k prvnímu ligovému titulu po šesti letech. V té sezóně také získal Zamora Trophy jako nejlepší brankář ve Španělsku.

V sezóně 2005-06 Valdés pomohl Barçe ke kontinentálnímu double v Evropě. Velkou měrou se podílel na vítězném tažení Barçy v Lize mistrů UEFA 2005-06. Ve finále proti Arsenalu dvakrát z bezprostřední blízkosti odmítl Thierryho Henryho a pomohl svému týmu k vítězství 2:1 na Stade de France. Za svůj výkon si vysloužil pochvalu od tehdejšího manažera Barcelony Franka Rijkaarda. Titul „Zamora“ mu však unikl, protože Valdés skončil třetí za Santiagem Cañizaresem a vítězem José Manuelem Pintem.

Valdés hraje za Barcelonu během zápasu proti Mallorce v roce 2007

V posledním zápase La Ligy 17. června 2007 Valdés vyrovnal brankářský rekord bývalého barcelonského brankáře Andoniho Zubizarrety, když nastoupil a nebyl střídán ve všech 38 zápasech sezóny La Ligy.

„Pro mě je Valdés nejlepší na světě. Když Barça potřebuje klid, on ho přenáší. Má také skvělou kapacitu a ovladatelnost.“

Bývalý paraguayský reprezentační brankář José Luis Chilavert, únor 2012

Valdés 7. listopadu 2007 vytvořil barcelonský klubový rekord v počtu inkasovaných branek v evropských soutěžích, když v utkání s Rangers udržel čisté konto a přepsal tak rekordní knihy Barçy, když neinkasoval gól 466 minut. Na Stade de Gerland Valdése dvakrát překonal kapitán Lyonu Juninho trestným kopem ze 45 metrů a pozdním pokutovým kopem, čímž jeho série skončila. V sezónách 2006-07 a 2007-08 se však Barçe nepodařilo získat žádnou velkou trofej. Dne 3. února 2008 byl Valdés poprvé kapitánem Barcelony při domácí ligové výhře 1:0 nad Osasunou. Dne 1. dubna 2008 nastoupil Valdés ke svému 250. utkání za Barcelonu.

Dne 27. května 2009 porazila Barcelona ve finále Ligy mistrů 2009 na Stadio Olimpico v Římě Manchester United 2:0 a zkompletovala tak bezprecedentní treble v La Lize, Lize mistrů a Copa del Rey. V zápase Valdés v obou poločasech dvakrát vychytal pokusy Cristiana Ronalda. V prvním poločase zachránil dalekonosný trestný kop a ve druhém poločase zachránil druhý Ronaldův pokus, který přišel z ostrého úhlu po nízké střele bulharského útočníka Dimitara Berbatova.

Valdés hraje za Barcelonu v roce 2012

16. května 2010 získal Valdés svůj čtvrtý ligový titul, když Barcelona získala se svěřenci Pepa Guardioly druhý španělský ligový titul za sebou a sezónu zakončila se ziskem 99 bodů.

Dne 29. srpna 2011 odehrál Valdés svůj 410. zápas s Barcelonou a vyrovnal rekord Andoniho Zubizarrety jako barcelonského brankáře s největším počtem vystoupení.

„Pro mě jsou tři nejlepší brankáři na světě Casillas, Buffon a Valdés.“

Bývalý brankář Realu Madrid Bodo Illgner, únor 2013

V roce 2012 udělal Valdés proti Realu Madrid v Supercopa de España brankářskou chybu, která vyvrcholila rozhodujícím gólem Ángela Di Maríi a snížením dvoubrankového náskoku Barcelony. Real Madrid pak ve druhém utkání na Santiago Bernabéu Superpohár vyhrál.

1. května 2013 při semifinálové prohře 0:3 v Lize mistrů s Bayernem Mnichov na Camp Nou si Valdés připsal stý start v soutěži a stal se sedmnáctým hráčem, kterému se to podařilo. Později téhož měsíce Valdés oznámil, že neprodlouží smlouvu s Barcelonou, která mu měla vypršet na konci sezóny 2013/14. V roce 2013 se Valdés vrátil do Barcelony. Jako důvod uvedl tlak spojený s reprezentací a prohlásil, že si přeje odejít dostatečně brzy na to, aby za něj klub mohl najít náhradu.

26. března 2014 si Valdés při vítězství 3:0 nad Celtou Vigo ve 22. minutě zápasu přetrhl přední zkřížený vaz, byl střídán a do konce sezony vyloučen, čímž ukončil svou barcelonskou kariéru a vyřadil se z účasti na mistrovství světa ve fotbale 2014.

Manchester UnitedEdit

V lednu 2014, ještě před ukončením smlouvy s Barcelonou, podepsal Valdés předsmluvní dohodu, že se na konci sezony připojí k týmu Ligue 1 Monako; kvůli Valdésovu zranění však Monako od dohody odstoupilo. Dne 23. října 2014 nabídl Manchester United Valdésovi možnost dokončit rehabilitaci po zranění kolena a zapracovat na své kondici v klubu. V lednu 2015 mu byla nabídnuta smlouva a 8. ledna podepsal osmnáctiměsíční kontrakt s opcí na další rok jako náhrada za krajana Davida de Geu. Jako součást kompenzačního balíčku za odstoupení od smlouvy s Valdésem se Monako zavázalo doplatit rozdíl mezi týdenním platem 150 000 liber, který si u nich měl vydělat, a nižším platem, který mu nabídl Manchester United.

Valdés odehrál první zápas od zranění kolena 26. ledna, kdy nastoupil za tým United do 21 let při domácí výhře 2:1 nad Liverpoolem. Před zápasem vedl týmovou řeč založenou na učení svého bývalého manažera Guardioly. V prvním týmu debutoval 17. května na Old Trafford proti Arsenalu, kde na posledních 16 minut nahradil zraněného De Geu a za remízu 1:1 si dal vlastní gól Tyler Blackett. O týden později poprvé nastoupil za tým v posledním utkání sezony venku proti Hullu City a udržel čisté konto při bezbrankové remíze, která soupeře odsunula do nižší soutěže.

Manažer Manchesteru United Louis van Gaal 15. července 2015 oznámil, že Valdés byl zařazen na přestupovou listinu poté, co se objevilo tvrzení, že odmítl hrát v zápase rezervy. Následující měsíc mu nebylo přiděleno číslo v týmu pro nadcházející sezónu. Z přestupu do tureckého Beşiktaşe sešlo, protože se nepodařilo dohodnout na osobních podmínkách. Přestože byl následně jmenován do sestavy Manchesteru United v Premier League, zprávy potvrdily, že Valdés byl jmenován pouze proto, aby vyhověl pravidlům Premier League a nebyla mu nabídnuta cesta zpět.

Standard LiègeEdit

Wikinews má související zprávy:

Dne 23. ledna 2016 Manchester United oznámil, že Valdés přestupuje na půlroční hostování do belgického klubu Standard Liège. Svůj debut si odbyl o týden později při výhře 2:0 na hřišti OH Leuven v belgické Pro League. Dne 20. března Valdés vyhrál finále Belgického poháru 2016, když porazil Club Bruggy 2:1. Jeho hostování bylo přerušeno 29. dubna poté, co se klub rozhodl dát na konci sezony příležitost k zápasům více mladým hráčům.

MiddlesbroughEdit

Dne 7. července 2016 podepsal Valdés dvouletou smlouvu na volný přestup v nováčkovi Premier League Middlesbrough, který vede krajan Aitor Karanka. Dne 13. srpna 2016 Valdés debutoval při remíze 1:1 proti Stoke City. Dne 22. října 2016 udržel Valdés své první čisté konto v sezóně při remíze 0:0 proti Arsenalu. V březnu 2017 se klub po prohře 0:2 se Stoke City dostal do sestupového pásma a Karanka byl ještě téhož měsíce propuštěn. Valdés, stejně jako jeho kolega brankář Brad Guzan, opustil klub 1. července 2017. Přestože měl Valdés nabídky z několika španělských klubů na prodloužení kariéry, v srpnu 2017 ukončil profesionální fotbalovou kariéru; poté, co v první polovině sezony 2017-18 zůstal bez klubu, později v lednu 2018 potvrdil svůj oficiální odchod do fotbalového důchodu.