Egy őszinte vélemény:

Mielőtt elmagyaráznám, miért gondolom, hogy a NASCAR Kupa sorozat rájátszásának formája jól működik, ami egy kisebbségben lévő vélemény, meg kell határoznom a hátteremet. Amióta sportot nézek, az NFL a kedvenc profi bajnokságom, ezért azt tanultam, hogy a bajnokság eldöntésének legjobb módja az utószezonban való küzdelem.

Egy életen át tartó New England Patriots-szurkolóként fájdalommal kellett végignéznem, ahogy a Patriots 18-0-ra nyert, de a 42. Super Bowlban 17-14-re kikapott a New York Giants-től. Ők voltak a legjobb csapat az egész szezonban, de végül nem lettek bajnokok, mivel nem tudták elvégezni a munkát, amikor igazán számított. A Golden State Warriors is megdöntötte az alapszakasz-győzelmi rekordot, de az NBA-döntőben kikapott a Cleveland Cavalierstől. Ezt megállapítva, íme, miért szeretem a sokat szidott kupasorozat rájátszási rendszerét.

A rájátszás négy fordulóra van osztva, a 16, 12 és 8 fordulóban egyenként három futammal a végső bajnoki futam előtt. Szeretem a körönkénti három futam formátumot, mivel a pontok átkerülnek az alapszakaszból, és a versenyzőknek esélyük van arra, hogy győzelemmel bejussanak a következő fordulóba, mivel egy győzelem garantálja a következő fordulóban való részvételt. Ez rengeteg drámát biztosít, hiszen Kurt Busch, aki a 12. fordulóban kívülről érkezett, győzött a Las Vegas Motor Speedwayen, és ezzel biztosította magának a 8. fordulóban való részvételt.

Amellett, mivel a versenyek három körösek, a versenyzőknek ad némi lélegzetvételnyi időt. Ha egy versenyző az erős alapszakasz miatt már a cutline felett érkezik egy fordulóba, akkor a forduló többi futamán elért erős eredményekkel túlléphet egy roncson vagy egy gyenge versenyen.

Az egyetlen problémám a formátummal az, hogy csak egy bajnoki futam van. Két vagy három futamnak kellene lennie, hogy elkerüljük azt, ami a tavalyi szezonban történt, amikor Denny Hamlin és Martin Truex Jr. a boxutcában elkövetett hibák miatt vesztette el a versenyt Kyle Busch ellen. Azzal, hogy a többi forduló három futamból áll, nagyobb hibalehetőséget ad a versenyzőknek.

Az egyik fő oka annak, hogy ezt a formátumot erősen vizsgálják, az, hogy az alapszakasz bajnoka, Kevin Harvick kiesett a 8. fordulóból, miután a Martinsville Speedwayen az utolsó körben balesetet szenvedett. A szezonban kilenc futamot nyert, és a legtöbb top 5-ös és top 10-es helyezést érte el. A NASCAR Twitteren a futam vége óta felháborodtak, a bajnokság jogosságát és a “tisztességtelen” rájátszási formátumot szidva.

Míg megértem, hogy Harvickot meg kell jutalmazni a nagyszerű szezonért, az is tény, hogy akárcsak a Patriots 2007-ben és a Warriors 2016-ban, ő és a csapata nem tudta megcsinálni, amikor a legfontosabb volt. Bontsuk le a három 8 körös futamot.

A Kansas Speedwayen Harvick elvesztette a csatát Joey Loganóval szemben a boxutcában és az újraindításnál, így Logano átvehette a vezetést a célegyenesben. Logano főleg a nagy leszorítóerővel rendelkező aero csomag miatt nyert, ami korlátozza az előzéseket, de mindez elkerülhető lett volna, ha megnyeri a versenyt a boxutcából és megveri Loganót az újraindításnál.

A Texas Motor Speedwayen Harvick a verseny elején a 2-es kanyarban a falnak ütközött, így a hátralévő időben felzárkózást kellett játszania. A 16. helyen végzett, de még mindig 42 ponttal a cutline felett volt Martinsville előtt, ami nagy különbség, és a legjobb pilóta, aki nem nyert a 8-as körben.

Martinsville-ben Harvick defektet kapott, és két kört ment le. Megpróbált felküzdeni magát, de a csapat folyamatosan túl szorossá tette az autót ahhoz, hogy Harvick a verseny nagy részében lendületet tudjon venni. A vágóvonalig felküzdötte magát, de az utolsó kanyarban nem tudta megelőzni Kyle Busht, így kiesett a versenyből, és véget vetett bajnoki esélyeinek.

Harvicknak és csapatának három futam állt rendelkezésére, hogy elegendő pontot szerezzen a továbbjutáshoz, és ez nem sikerült. Egyszerűen és világosan. Bár megértem az ellenérvet, hogy ez nem olyan, mint a négy nagy sportág, ahol egy csapattal állsz szemben 39 másik helyett, de a nap végén Harvicknak megvolt az esélye a továbbjutásra és elbukott. Logano Kansasban eleget tett a győzelemhez, Harvick Texasban a falnak csapódott, Martinsville-ben pedig Elliottnak volt a legjobb autója.

Harvick és csapata csak saját magát okolhatja a kiesésért. Nem a legjobb versenyüket futották, amikor a legfontosabb volt, és ez sokba került nekik, akárcsak a Patriotsnak 2007-ben.

Az NFL a legnépszerűbb sportág az Egyesült Államokban, a March Madness pedig rendkívül népszerű, mivel a formátumaik nagy drámát és pillanatokat teremtenek, amelyek a legjobbat hozzák ki a sportolókból. Az Egyesült Államokban szeretjük látni, ahogy a sportolók a legmagasabb szinten teljesítenek a legnagyobb tétekben, és a NASCAR alkalmazkodik a korhoz.

Azok, akik az autóversenyzésen nőttek fel, jobban szeretik, ha a legjobb versenyzők nyerik a bajnokságot, de ez az új formátum új rajongókat hoz a sportágba, mivel ők a többi sportág nagy tétjével tudnak azonosulni. Ilyen időket élünk, és a NASCAR jól teszi, hogy alkalmazkodik hozzájuk. Már csak egy-két bajnoki futamot kell hozzátenniük, és hangsúlyozniuk kell az alacsony leszorítóerőt biztosító aero-csomagokat.