BIOGRAFIE

Paul George (* 2. května 1990) je americký profesionální basketbalista, který v současnosti hraje za tým Indiana Pacers v Národní basketbalové asociaci (NBA). George hrál basketbal na střední škole Knight High School a poté hrál dvě sezóny basketbal na vysoké škole Fresno State. Tým Indiana Pacers si ho vybral v draftu NBA v roce 2010 jako desátého hráče v celkovém pořadí a získal ocenění druhého týmu nováčků NBA. V roce 2013 byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA, kdy si také vysloužil svůj první výběr do All-Star. V roce 2014 George utrpěl zlomeninu nohy, když bojoval o místo na soupisce národního týmu Spojených států na mistrovství světa v basketbalu FIBA. Vynechal většinu sezóny 2014-15, ale zotavil se a v roce 2016 se opět stal členem All-Star, když získal také zlatou olympijskou medaili. V roce 2017 byl vyměněn do Oklahoma City.

Raný život

George se narodil 2. května 1990 v Palmdale v Kalifornii. George je synem Paula George staršího a Paulette Georgeové. Vyrůstal se dvěma staršími sestrami: Ačkoli George zbožňoval hvězdu Lakers Kobeho Bryanta, vyrůstal jako fanoušek týmu Los Angeles Clippers. George trávil většinu volného času hraním basketbalu v parku nebo jeden na jednoho proti své starší sestře Teioshe. Organizovaný basketbal hrál až v prvním ročníku na střední škole Knight High School. Poslední tři roky na střední škole hrál za univerzitní basketbalový tým pod vedením hlavního trenéra Toma Hegreho. George hrál za tým Pump and Run Amatérské atletické unie (AAU) s budoucími hráči UCLA Bruins Jrue Holidayem a Malcolmem Lee.

Středoškolská kariéra

George navštěvoval střední školu Knight High School v Palmdale v Kalifornii. Jako druhák začal sezónu v týmu JV, ale po začátku sezóny byl přeřazen do univerzitního týmu. během juniorského ročníku byl jediným hráčem, který nebyl starším, v základní sestavě univerzitního týmu. Náboráři si George začali všímat v létě 2007, kdy se účastnil turnajů AAU. Protože vycítili Georgův potenciál, svěřil mu trenér v poslední sezóně hlavní roli. V tom roce George dovedl tým Knight k vítězství v Golden League a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Golden League, hráčem roku podle Antelope Valley Press a členem All-Area Boys‘ basketball team 2007-08 podle Daily News. Svůj poslední ročník zakončil s průměrem 23,2 bodu a 11,2 doskoku.

Přes své úspěchy nebyl George považován za velkého zájemce o studium na vysokých školách. Server Rivals.com ho označil za tříhvězdičkového rekruta a zařadil ho na 20. místo mezi třídou kalifornských nadějí, v níž vynikali Jrue Holiday a DeMar DeRozan. George se ústně zavázal Santa Claře, první škole, která mu nabídla stipendium, ale později se jí zřekl, protože jeho středoškolský trenér si myslel, že by si měl nechat otevřené možnosti. 9. srpna 2007 se George po pozitivní zkušenosti s účastí na akci Teiosha’s Midnight Madness na Pepperdine University zavázal Pepperdine. V polovině své poslední sezóny se z Pepperdine odhlásil poté, co z programu odstoupil trenér Vance Walberg. Nakonec si vybral Fresno State před nabídkami škol jako Georgetown a Penn State kvůli větším možnostem herního času.

Studijní kariéra

George hrál dva roky na California State University, Fresno, známější jako Fresno State. Ve svém prvním zápase za Fresno State Bulldogs nastřílel 14 bodů ve vítězném utkání proti Sacramento State. V následujícím zápase proti Saint Mary’s zaznamenal George 25 bodů a 10 doskoků. Navzdory prohře udělal dojem svým jednoručním smečováním přes Mickeyho McConnella, které mu vyneslo první místo v žebříčku SportsCenter „Play of the Day“ za 18. listopad 2008. Dne 9. února 2009 zaznamenal 29 bodů, což bylo jeho tehdejší kariérní maximum, a dovedl tým Bulldogs k vítězství 88:82 nad Boise State. V turnaji WAC v roce 2009 se Buldoci utkali s Havajskými ostrovy a postoupili do čtvrtfinále proti nejvýše nasazenému týmu Utah State Aggies. Během zápasu si připsal 5 krádeží a 16 bodů; i přes jeho snahu však Buldoci prohráli 85-68. S bilancí 13-21 se tým nekvalifikoval do turnaje NCAA 2009. Vedl Západní atletickou konferenci (WAC) v počtu odehraných minut (1176) a skončil druhý ve střelbě za 3 body (44,7 %), v počtu získaných míčů (59) a v počtu krádeží na zápas (1,74). Jeho úspěšnost střelby za 3 body byla třetí nejlepší v mužském basketbalovém programu Fresno State Bulldogs. Nastoupil ke všem 34 zápasům a sezónu zakončil s průměrem 14,3 bodu, 6,2 doskoku, 2,0 asistence a 1,7 ukradeného míče na zápas při úspěšnosti 47,0 % z pole.

V druhé sezóně byl časopisem Sports Illustrated vyhlášen nejzábavnějším hráčem v západní oblasti a osmým nejzábavnějším hráčem vysokoškolského basketbalu v seznamu „16 nejzábavnějších hráčů vysokoškolského basketbalu“. Dne 21. ledna 2010 si proti týmu Utah State podvrtl pravý kotník a vynechal následující čtyři zápasy. Vrátil se 11. února a zaznamenal 30 bodů při vítězném utkání nad pozdějším vítězem turnaje WAC New Mexico State. Během turnaje WAC 2010 zaznamenal 22 bodů a 11 doskoků, ale jeho tým prohrál ve čtvrtfinále s týmem Louisiana Tech. Tým zakončil sezónu 15-18. George měl průměr 16,8 bodu, 7,2 doskoku, 3,0 asistence a 2,2 zisku, přičemž střílel 42,4 % z pole a 90,9 % z čáry. Byl jmenován do druhého týmu WAC a obsadil druhé místo ve WAC v úspěšnosti trestných hodů (90,9 %), v počtu získaných míčů (64) a v počtu krádeží na zápas (2,2).

Kariéra v NBA

Indiana Pacers (2010-současnost)

Předdraftová a nováčkovská sezóna

31. března 2010 George oznámil, že se vzdá posledních dvou sezón na univerzitě Fresno State a přihlásí se do draftu NBA 2010. Poprvé se objevil v maketě draftu 2010 na portálu Draft Express měsíc po své druhé sezóně. V květnu 2010 předpovídaly drafty Draft Express, ESPN.com a The Hoops Report, že George bude vybrán jako dvanáctý v pořadí týmem Memphis Grizzlies. Dva dny před draftem napsal Marc J. Spears z Yahoo! Sports článek o anonymním skautovi Východní konference, který prohlásil, že „za pět let bude Paul George nejlepším hráčem, který vzejde z tohoto draftu“. Pacers doufali, že se jim podaří draftovat Derricka Favorse, a proto jednali o výměně s Nets, která by znamenala poslání Dannyho Grangera a 10. místa v draftu do Nets za Devina Harrise, Yi Jianliana a 3. místo v draftu, ale z obchodu sešlo. George byl během draftu pozván do zelené místnosti a Indiana Pacers si ho vybrala jako desátého v pořadí. Stal se tak nejvýše draftovaným hráčem NBA v historii Fresno State. Dne 1. července 2010 podepsal s Pacers nováčkovskou smlouvu; dvouletou garantovanou smlouvu v hodnotě 3,9 milionu dolarů s opcí týmu na třetí a čtvrtý rok.

Dne 27. října George debutoval v NBA proti San Antoniu Spurs, odehrál 23 minut a zaznamenal 4 body při střelbě 1:5. V zápase proti San Antoniu Spurs si George připsal 5 bodů. V utkání proti Washingtonu Wizards dal pět tříbodových košů a skončil s tehdejším kariérním maximem 23 bodů. Ve své první sezóně měl George průměr 7,8 bodu, 3,7 doskoku a 1,1 asistence při 45% úspěšnosti střelby, přičemž nastoupil v 19 z 61 zápasů. Ukázal také své obranné schopnosti, když vedl tým v počtu krádeží za minutu. V play-off 2011 byl George jedním ze dvou nováčků z draftu NBA 2010, kteří nastoupili v základní sestavě svého týmu, druhým byl Landry Fields za New York Knicks. V play-off Pacers prohráli v pěti zápasech s týmem Chicago Bulls, který vedl Derrick Rose. Po skončení své úvodní sezóny byl George jmenován do druhého týmu nováčků NBA 2011.

Sezóna 2011-12

3. února 2012 zaznamenal George při vítězství nad Dallasem Mavericks 30 bodů, 7 trefených trojek, 9 doskoků, 5 asistencí, 5 zcizených míčů a 1 zablokovanou střelu. George byl vybrán do soutěže Slam Dunk Contest a Rising Stars Challenge během All-Star víkendu NBA 2012. V soutěži Slam Dunk Contest George ve tmě provedl smeč o 360 stupňů a smečoval přes spoluhráče Dahntaye Jonese a Roye Hibberta. V soutěži však prohrál s Jeremym Evansem. Sezonu 2011/12 zkrácenou výlukou zakončil s průměry 12,1 bodu, 5,6 doskoku a 2,4 asistence při 44% úspěšnosti střelby, George nastoupil ke všem 66 zápasům Pacers v sezoně. Poté, co Pacers v prvním kole porazili v pěti zápasech Orlando Magic, kteří hráli bez Dwighta Howarda, prohráli v semifinále Východní konference s pozdějším vítězem NBA Miami Heat 4:2. George dal jen 19 z 52 střel z pole.

Sezóna 2012-13

Dne 21. listopadu 2012 dal George devět tříbodových košů a dosáhl svého kariérního maxima 37 bodů při vítězství nad New Orleans Hornets. Devíti tříbodovými střelami překonal klubový rekord v počtu tříbodových střel v jednom zápase a překonal tak člena Síně slávy Reggieho Millera. George byl v prosinci poprvé v kariéře vyhlášen hráčem týdne NBA, když vyhrál tři zápasy v řadě proti Clevelandu, Philadelphii a Detroitu. Svůj první triple double v kariéře zaznamenal 13. února 2013 při vítězství nad Charlotte Bobcats, které zakončil 23 body, 12 doskoky, 12 asistencemi a 2 zisky. v téže sezóně byl George vybrán do All-Star Game NBA 2013 v Houstonu, což byl jeho první All-Star výběr v kariéře. Za Východ zaznamenal 17 bodů, 3 doskoky a 4 asistence při střelbě 7 ze 13 za 20 minut, ale Východ prohrál se Západem 143:138. George si v průměru vytvořil kariérní maxima 17,4 bodu, 7,6 doskoku a 4,1 asistence a jako jediný hráč v lize měl na kontě alespoň 140 zcizených míčů a 50 bloků. Na závěr základní části byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA.

V prvním utkání série prvního kola play-off NBA 2013 proti Atlantě Hawks zaznamenal George svůj první triple double v kariéře, když při výhře 107:90 zaznamenal 23 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí. Byl to první triple double hráče Pacers v play-off od roku 1998, kdy ho zaznamenal Mark Jackson. Dne 13. května 2013 byl George jmenován do druhého týmu obránců NBA. George vedl Pacers 18 body, 14 doskoky a 7 asistencemi ve čtvrtém utkání semifinále Východní konference proti Knicks 14. května 2013 při vítězství 93:82. V prvním utkání finále Východní konference v roce 2013 proti Miami Heat se George na konci čtvrté čtvrtiny trefil za tři body, čímž vyrovnal stav utkání a vynutil si prodloužení. Během prodloužení fauloval Dwyane Wade 2,2 sekundy před koncem George. Přestože George proměnil všechny tři trestné hody a zvýšil náskok svého týmu na 102:101, Pacers nakonec prohráli, protože LeBron James se prosadil z dorážky. Na závěr skvělé kampaně 2012-13 byl George jmenován do třetího týmu All-NBA.

Sezóna 2013-14

Dne 25. září 2013 prodloužili Indiana Pacers s Georgem smlouvu a zvolili ho svým určeným hráčem. Prodloužení, které začne platit po skončení jeho nováčkovské smlouvy v roce 2014, je prodloužením smlouvy určeného hráče „5/30“ (5 let a 30 % platového stropu) a je podmíněno splněním testu „Derrick Rose“. George musel být zvolen do jednoho dalšího All-NBA týmu (na jakékoliv úrovni) nebo se stát MVP během sezóny 2013-14, aby měl nárok na 30% prodloužení. Pokud by splnil jedno z těchto kritérií, odhaduje se, že 30% prodloužení bude mít během pětileté smlouvy hodnotu přibližně 90 milionů dolarů. Pokud by tato kritéria nesplnil, byla by s ním uzavřena smlouva na 25 % platového stropu.

Pacers poprvé v historii klubu zahájili sezónu 2013-14 bilancí 9-0. V této sezóně se mu podařilo dosáhnout nejvyššího počtu bodů. Při vítězství 99:91 nad Detroitem Pistons skončil George s 31 body, 10 doskoky, 4 asistencemi a 4 zisky. Poté si 8. listopadu připsal 23 bodů, 8 doskoků a 6 asistencí při výhře 91:84 nad Toronto Raptors. Následující den zaznamenal 24 bodů a přidal 6 doskoků při vítězství 96-91 nad Brooklyn Nets. Za svůj výkon byl vyhlášen hráčem týdne Východní konference. Díky devíti vítězstvím na začátku sezóny se Indiana stala prvním týmem NBA, který zahájil sezónu 9-0 od Dallasu Mavericks v sezóně 2002-03. Série neporazitelnosti Pacers skončila za stavu 9-0 16. listopadu proti Bulls. Dne 2. prosince 2013 zaznamenal při prohře 102:106 s Portlandem Trail Blazers 43 bodů a 3 doskoky a 3 asistence. Následující den byl George poprvé v kariéře vyhlášen hráčem měsíce listopadu ve Východní konferenci a zároveň dovedl Pacers k bilanci 15-1. Pacers zakončili základní část sezóny s neuvěřitelnou bilancí 56-26 bodů. V play-off 2014 Pacers v prvních dvou kolech vyřadili týmy Atlanta Hawks a Washington Wizards. Ve čtvrtém zápase proti Wizards nastřílel George v play-off své kariérní maximum 39 bodů. Pacers byli potřetí za sebou vyřazeni ve finále Východní konference proti Miami Heat. Za své úsilí byl George jmenován do třetího týmu All-NBA, což ho kvalifikovalo k prodloužení na plných 30 %, a do prvního týmu obránců.

Sezóna 2014-15

V průběhu sezóny 2014 byl George zařazen na soupisku tréninkového kempu amerického národního týmu, který měl reprezentovat zemi na mistrovství světa v basketbalu FIBA 2014 ve Španělsku. Byl považován za prakticky jistého člena soupisky pro Španělsko. Dne 1. srpna však George po faulu na Jamese Hardena během utkání v Las Vegas nešikovně dopadl na základnu stojanu koše a utrpěl komplikovanou zlomeninu obou kostí v pravé dolní končetině. Kvůli zlomenině byl rychle operován a do nohy mu byl zaveden čep. Ačkoli zpočátku nebyla uvedena žádná oficiální prognóza, mělo se za to, že pravděpodobně vynechá celou sezónu 2014-15. George, který prohlásil, že chce někdy v průběhu sezony hrát, dostal koncem září povolení nohu zatěžovat a koncem října už na tréninku střílel z výskoku. Prvního plného tréninku v sezoně se zúčastnil 26. února, tedy o tři dny dříve, než se očekávalo, a 20. března bylo rozhodnuto, že do týdne bude moci hrát. Dne 5. dubna se George poprvé od zranění nohy, které utrpěl s týmem USA, vrátil do sestavy Pacers. Za 15 minut nastřílel 13 bodů a na začátku čtvrté čtvrtiny dal dvě klíčové trojky, čímž pomohl Pacers porazit Miami Heat 112:89.

Sezóna 2015-16

V úvodním utkání Pacers v sezóně 2015-16 proti Torontu Raptors 28. října zaznamenal George 17 bodů při střelbě 4 ze 17 a 12 doskoků při porážce 106:99. Na konci sezóny si George připsal další dva body. Poté, co po zápase veřejně kritizoval rozhodčí, dostal pokutu 10 000 dolarů. Dne 6. listopadu zaznamenal 36 bodů při výhře 90:87 nad Miami Heat. O tři dny později nastřílel 27 bodů, z toho 19 v první čtvrtině, a dovedl Pacers k výhře 97:84 nad Orlandem Magic. 24. listopadu George nastřílel 40 bodů a dal sedm tříbodových košů, což byla jedna z 19 trojek, které Pacers zaznamenali při vítězství 123:106 nad Washingtonem Wizards. Dne 3. prosince byl vyhlášen hráčem měsíce Východní konference za zápasy odehrané v říjnu a listopadu. George vedl Východní konferenci a obsadil čtvrté místo v NBA v bodování (27,2 bodu na zápas), čímž pomohl Pacers vyhrát 11 ze 13 zápasů po začátku 0-3. O dva dny později zaznamenal 48 bodů při prohře 122:119 v prodloužení s Utahem Jazz. George nastoupil za Východní konferenci v Utkání hvězd NBA 2016 v Torontu, kde nastoupil a se 41 body byl nejlepším střelcem utkání, čímž o jeden bod překonal rekord Utkání hvězd, který v roce 1962 vytvořil Wilt Chamberlain (42). Dne 19. března zaznamenal 45 bodů při prohře 115:111 s Oklahomou City Thunder. George pomohl Pacers k návratu do play-off v roce 2016, kdy skončili na sedmém místě Východní konference s bilancí 45-37.

16. dubna 2016 odehrál George svůj první zápas play-off od roku 2014, když v utkání 1. kola proti druhému Torontu Raptors zaznamenal 33 bodů. V pátém utkání série zaznamenal George 39 bodů při prohraném zápase, v němž Pacers neuspěli 3:2 na zápasy. Pacers prohráli sérii v sedmi zápasech.

Po skončení sezóny 2015-16 se George připojil k reprezentaci Spojených států amerických na olympijských hrách v Riu 2016.

Sezóna 2016-17

V úvodním utkání sezóny Pacers 26. října 2016 zaznamenal George 25 bodů při výhře 130:121 v prodloužení nad Dallasem Mavericks. Dne 1. listopadu nastřílel 30 bodů, včetně závěrečných 12 bodů Indiany, a pomohl tak Pacers k vítězství 115:108 nad Los Angeles Lakers. Dne 10. prosince nastřílel 37 bodů, včetně 13 bodů ve čtvrté čtvrtině, a dovedl Pacers k výhře 118:111 nad Portlandem Trail Blazers. 29. ledna 2017 nastřílel 33 bodů při výhře 120:101 nad Houstonem Rockets, čímž si vyrovnal kariérní maximum a počtvrté v řadě překonal hranici 30 bodů. Dne 15. března 2017 dal šest tříbodových košů a 27 ze svého sezónního maxima 39 bodů zaznamenal ve druhém poločase vítězství Pacers 98:77 nad Charlotte Hornets. 2. dubna 2017 se blýskl 43 body při prohře 135:130 ve dvojnásobném prodloužení s Clevelandem Cavaliers. Dne 14. dubna 2017 byl vyhlášen hráčem měsíce Východní konference za zápasy odehrané v dubnu. George měl průměr 32,8 bodu v NBA a přidal 8,2 doskoku a 4,5 asistence, když Pacers v dubnu vyhráli 5:1 a pošesté za posledních sedm sezon si zajistili účast v play-off.

Ve třetím utkání prvního kola play-off Pacers s Clevelandem 20. dubna George nastřílel 36 bodů, zaznamenal 15 doskoků a devět asistencí, což mu chybělo k druhému triple double v play-off. Poté, co Pacers v poločase vedli 74:49, prohráli zápas 119:114 a v sérii prohrávají 3:0.

Oklahoma City Thunder (2017-současnost)

6. července 2017 byl George vyměněn do Oklahoma City Thunder za Victora Oladipa a Domantase Sabonise. Thunder ho získali navzdory tomu, že byl v následujícím roce volným hráčem a George podle svých slov upřednostňoval angažmá v Los Angeles Lakers v rodné Jižní Kalifornii. Při svém debutu za Thunder v úvodním utkání sezony 19. října 2017 zaznamenal George 28 bodů při výhře 105:84 nad New York Knicks. Dne 10. listopadu 2017 zaznamenal 42 bodů při výhře 120-111 nad Los Angeles Clippers. Trefil 13 z 22 střel a připsal si 9 doskoků a 7 asistencí. Po začátku sezony s bilancí 8-12 si Thunder 27. prosince polepšili na 20-15 vítězstvím 124-107 nad Toronto Raptors. George proti Raptors nastřílel 33 bodů a z tříbodové vzdálenosti trefil 7 z 10, čímž vyrovnal rekord Thunder v počtu tříbodových střel za zápas. 20. ledna 2018 se 36 body podílel na výhře 148-124 nad Clevelandem Cavaliers. Dne 27. ledna 2018 byl George jmenován náhradníkem za zraněného DeMarcuse Cousinse v týmu LeBrona pro Utkání hvězd NBA 2018. Dne 1. února 2018 zaznamenal 43 bodů při prohře 127:124 s Denverem Nuggets. Ve finále základní části Thunder 11. dubna 2018 zaznamenal George 40 bodů při výhře 137-123 nad Memphisem Grizzlies. Z pole trefil 13 z 20 pokusů, z toho osm ze 14 tříbodových. V prvním utkání série prvního kola play-off Thunder proti Utahu Jazz zaznamenal George 36 bodů při vítězství 116:108. S osmi tříbodovými střelami vytvořil rekord play-off Oklahomy City, když trefil osm z 11 střel z dálky a celkově 13 z 20 střel. Ve čtvrtém utkání zaznamenal George při prohře 113:96 32 bodů. V pátém utkání zaznamenal George 34 bodů a osm doskoků, když Thunder ve druhém poločase prohrávali o 25 bodů, aby odvrátili vyřazení a porazili Jazz 107:99. V šestém utkání Thunder prohráli a vypadli z play-off s porážkou 4:2. George v šestém utkání zaznamenal osm asistencí, ale nastřílel jen pět bodů při střelbě 2 z 16.

Přestože se chtěl George ještě vrátit do Jižní Kalifornie, zároveň se mu „líbila situace“ v Oklahomě City. Několik týdnů před zahájením volných hráčů 1. července 2018 se rozhodl, že zůstane u Thunder, a s Lakers si nikdy nedomluvil schůzku. Dne 6. července George znovu podepsal s Thunder údajně čtyřletou smlouvu na 137 milionů dolarů. Dne 30. října zaznamenal 32 bodů a 12 doskoků při výhře 128:110 nad Clippers. Dne 2. listopadu zaznamenal 17 bodů a překonal hranici 10 000 bodů v kariéře při výhře 134-111 nad Washingtonem Wizards. 8. listopadu zaznamenal 20 bodů, 11 doskoků, 6 asistencí a 6 zcizených míčů při vítězství 98:80 nad Houston Rockets, čímž pomohl Thunder vyhrát sedm zápasů v řadě po začátku sezóny 0:4. Dne 12. listopadu si 32 body vyrovnal své sezónní maximum při výhře 118:101 nad Phoenix Suns.