Největší zápasy NBA

15 nejlepších zápasů v historii NBA

Národní basketbalová asociace je liga, která zažila více než dost neuvěřitelných basketbalových zápasů. Znovu a znovu jsme viděli, jak se ve finále střetávají historičtí rivalové, jako jsou Lakers a Celtics, jejichž soupisky patří do Síně slávy.

Předváděli hrdinské výkony, v nichž se sportovci navzdory nemoci nebo zranění odhodlají k úžasným zápasům. NBA nám také poskytla více buzzer beaterů a šokujících comebacků, než víme, co si s nimi počít.

Toto je seznam patnácti nejlepších zápasů NBA. Většina následujících soubojů se odehrála ve finále NBA, i když některé se odehrály v dřívějších kolech play-off. Jsou to zápasy, které jsou vyzdvihovány v učebnicích dějin ligy, zařazovány do všech montáží a vrcholných filmů a zvěčněny jako náměty dokumentárních filmů. I když je nepochybně mnohem více zápasů, které by si zasloužily být zařazeny do tohoto seznamu, je nesporné, že všechny tyto do něj stále patří.

Král usedá na trůn: Miami Heat vs. Boston Celtics (2012)

• Kdy: Finále Východní konference, šestý zápas – 7. června 2012
  • Kde: TD Garden, Boston, Massachusetts
  • Výsledek: Miami – 98, Boston – 79
  • Shrnutí:

Při procházení našeho seznamu si všimnete, že většina zápasů byla vyostřená a rozhodovalo se až v posledních okamžicích. No, tento zápas byl jiný. Tehdy se LeBron James konečně rozhodl, že už má dost toho, jak ho Boston Celtics vyřadili z play-off, a nedopustí, aby se to opakovalo. To, co následovalo, byl jediný nejlepší výkon jeho úžasné kariéry.

Jamesovo Miami Heat vstupovalo do šestého zápasu za stavu 3:2 v sérii a pod obrovským tlakem, aby zabránilo Boston Celtics znovu ho vyřadit z play-off. V této fázi kariéry LeBron ještě nezískal prsten a začínalo to vypadat, že ho nezíská nikdy. Po těsné prohře v pátém utkání se James odmlčel, nemluvil se spoluhráči ani s trenéry a soustředil se výhradně na další zápas.

Stejné chování si přenesl i do šestého utkání, kde se jeho výraz nezměnil a nedal najevo žádné emoce. Prostě dostával kyblík za kyblíkem bez výrazu a dominoval nad svými nepřátelskými soupeři, kteří v minulosti tolikrát zmařili jeho mistrovské úsilí. Když bylo po všem, skončil s 45 body, 15 doskoky a 5 asistencemi. Heat pokračovali ve vítězství v sedmém zápase a nakonec vyhráli i mistrovství NBA.

Kobe dostal číslo pět: Boston Celtics vs. Los Angeles Lakers (2010)

• Kdy: Finále NBA, sedmý zápas – 17. června 2010
  • Kde: STAPLES Center, Los Angeles, Kalifornie
  • Výsledek: Los Angeles – 83, Boston 79
  • Shrnutí:

Ve finále NBA 2010 se utkali známí soupeři, Boston Celtics a Los Angeles Lakers, dva nejúspěšnější kluby v historii ligy. Celtics nikdy neprohráli sedmý finálový zápas a po většinu večera to vypadalo, že ani nikdy neprohrají. Superhvězda Lakers Kobe Bryant se překvapivě nemohl prosadit, v závěru zápasu nastřílel jen 6 z 24 a skončil s 23 body.

Naštěstí mu pomohli Ron Artest a Pau Gasol, kteří nasypali 20, resp. 19 bodů. Po nevýrazném prvním poločase celého týmu našli Lakers v závěrečné části hry svůj rytmus. V polovině čtvrté čtvrtiny Lakers trojkou Rona Artesta vyrovnali na 61 bodů a šli do vedení.

Ale i přes jinak mizerný střelecký večer to nebyla jeho největší trojka v zápase.

Poté, co se Celtics poprvé od začátku druhé čtvrtiny ujali vedení, začali se drápat zpět. Šestibodový náskok Lakers se snížil na tři body, než Ron Artest získal míč v rohu hřiště a nejúchvatnější střelou své kariéry zvýšil vedení na šest bodů. Tentokrát se Lakers dokázali udržet. Klub získal šestnáctý titul, Kobe pátý a Phil Jackson jedenáctý. Kobe Bryant byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále NBA, což bylo jeho druhé ocenění za posledních několik let.

„The Greatest Game Ever Played“: Phoenix Suns vs. Boston Celtics (1976)

• Kdy: Finále NBA, pátý zápas – 4. června 1976
  • Kde: Boston Garden, Boston, Massachusetts
  • Výsledek: Boston – 128, Phoenix – 126
  • Shrnutí:

Pátý zápas finále NBA 1976 byl jedním z nejbláznivějších zápasů profesionálního basketbalu všech dob. Došlo k hrdinským činům v závěru zápasu, třem prodloužením, několika kontroverzním výrokům nebo chybným rozhodnutím a málem i ke vzpouře na palubovce. Když se nakonec prach usadil, Boston z utkání vyvázl s vítězstvím, ale klidně to mohlo dopadnout i jinak.

Na konci čtvrté čtvrtiny byl stav zápasu vyrovnaný 95:95. Paul Silas se pokusil vyžádat oddechový čas pro Celtics, ale tým byl mimo ně, což mělo vyústit v technický faul. Kdyby Suns dostali technický trestný hod, zápas by možná vůbec nedospěl do prodloužení. Zápas dospěl do prodloužení a na konci prodloužení byl stav nerozhodný 101:101. V závěrečném dějství se hra vyrovnala. Tři sekundy před koncem John Havlicek těsně před zazněním sirény potopil koš, ale bylo zjištěno, že časomíra začala běžet až ve chvíli, kdy už dribloval k základní čáře a před střelou pumpoval.

Dvacet sekund před koncem druhého prodloužení Celtics vedli 109:106, a to ještě před vynálezem tříbodové čáry. Suns skórovali a ukradli následnou přihrávku, což vedlo k další střele, kterou Phoenix zvýšil na 1. Šest vteřin před koncem Havlíček opět vstřelil rádoby vítězný koš a zvýšil na 111:110. V závěru utkání se Suns podařilo vyrovnat. Fanoušci vtrhli na hřiště a začali oslavovat, zatímco hráči se vraceli do šaten.

Přes veškerý rozruch se zjistilo, že na hodinách zbývají ještě dvě sekundy po závěrečném hodu. Jeden z fanoušků napadl rozhodčího a ochranka měla potíže s vyklizením palubovky, což vedlo k tomu, že fanoušci narušili zbytek soutěže. Po návratu na hřiště a zjištění, že musí vhazovat zpod vlastního koše, si Suns vyžádali oddechový čas a dostali technickou chybu. Celtics se trefili, čímž se dostali do dvoubodového náskoku, ale míč byl posunut do středu hřiště.

Dvě sekundy před koncem zápasu přihrál Gar Heard Suns míč Curtisi Perrymu, který ho doskočil a poslal zápas do třetího prodloužení. Ve třetím prodloužení si Boston vybudoval šestibodový náskok. Suns se opět vrátili do zápasu a snížili na rozdíl dvou bodů (128:122). Tentokrát však neuspěli a Boston si odnesl divoký pátý zápas.

Fisherova střela za 0,4 sekundy: Los Angeles Lakers vs. San Antonio Spurs (2004)

• Kdy: Semifinále Západní konference, pátý zápas – 13. května 2004
  • Kde: SBC Center, San Antonio, Texas
  • Výsledek:
  • Shrnutí:

Když se Lakers a Spurs utkali v semifinále Západní konference v roce 2004, šlo o souboj šampionů z předchozích pěti let. Série byla vyrovnaná 2:2 a Lakers chtěli pomstít vyřazení od San Antonia z předchozího roku. Los Angeles se dostalo do vedení, ale ve třetí čtvrtině promarnilo šestnáctibodový náskok a ve čtvrté čtvrtině dokázalo dát jen 12 bodů.

V závěrečných okamžicích čtvrté čtvrtiny Spurs prohrávali o dva body 72:70. V poslední čtvrtině se Spurs dostali do vedení o dva body. Tim Duncan ze San Antonia dostal míč dvacet metrů od koše a z driblingu vystřelil přes Shaquilla O’Neala. Je nepravděpodobné, že střela padla do koše a Spurs zvýšili na 1:1. Do konce zápasu zbývaly pouhé zlomky vteřiny.

Po několika oddechových časech Lakers konečně získali míč na polovině hřiště.

Vítězný hod:

Obrana se soustředila na to, aby Kobe Bryantovi odepřela míč, což nechalo rozehrávače Lakers Dereka Fishera volného mezi loktem a tříbodovou čarou. Ten obdržel přihrávku, otočil se a vystřelil, potopil střelu a vyhrál zápas přímo s klaksonem.

Spurs cítili, že čas začal běžet pozdě, a napadli ztrátu, ale ta platila a Lakers se dostali v sérii do vedení 3:2.

MJ Does It Again: Chicago Bulls vs. Utah Jazz (1998)

• Kdy: Finále NBA, šestý zápas – 14. června 1998
  • Kde: Delta Center, Salt Lake City, Utah
  • Výsledek: Chicago – 87, Utah – 86
  • Shrnutí:

V roce 1998 se ve finále podruhé za sebou střetly týmy Chicago Bulls a Utah Jazz. Předchozí rok nám přinesl zápas s chřipkou a další hrdinství Michaela Jordana na cestě k pátému titulu Chicaga a Jazz se chtěli pomstít. Sérii základní části vyhráli a vyrovnali se Bulls na nejlepším výsledku v NBA (62-60). Bulls vstupovali do zápasu s náskokem v sérii 3:2.

Scottie Pippen si hned v první hře zápasu přivodil zranění zad, které ho po zbytek zápasu značně omezovalo ve sportovním výkonu a působilo mu velké bolesti. Michael Jordan byl však skvělý, stejně jako Karl Malone za Utah. Jazz vstoupili do čtvrté čtvrtiny s vedením 66:61, ale zkušený tým Bulls se vyšplhal zpět a minutu před koncem vyrovnal. Stockton zareagoval trefou za tři body, čímž dostal Utah něco málo přes čtyřicet sekund před koncem do vedení 86:83.

Jordan si najel do koše a z další pozice přiblížil Bulls na rozdíl jediného bodu. Necelých dvacet sekund před koncem měli Jazz míč v držení a řídili svůj osud. Michael Jordan však měl v rukávu ještě další kouzla, ukradl míč Karlu Malonemu na postu podkošového hráče a posunul míč na hřiště. S přibývajícími posledními vteřinami zápasu přešel přes Bryona Russella a napřáhl ke skoku, přičemž Russell padl k zemi.

Největší hráč všech dob trefil zázračnou střelu a na hodinách zbývalo pouhých 5 vteřin. Jazz měli k dispozici poslední střelu, ale netrefili ji. MJova vítězná střela byla jeho poslední střelou v dresu Chicaga Bull, čímž získal svůj šestý titul NBA a třetí během tří let. V téže sezoně odešel i Phil Jackson, čímž skončila nejdominantnější dynastie v moderní NBA.

Magic Plays Center: Los Angeles Lakers vs. Philadelphia 76ers (1980)

• Kdy: Finále NBA, šestý zápas – 16. května 1980
  • Kde: The Spectrum, Philadelphia, Pensylvánie
  • Výsledek: Los Angeles – 123, Philadelphia – 107
  • Shrnutí:

V pátém utkání si superhvězdný centr Lakers Kareem Abdul-Jabbar vážně poranil kotník a byl vyloučen z následujícího zápasu. Nebylo mu ani dovoleno odcestovat s týmem do Philadelphie a sedět na střídačce. Chyběl jim jeden z klíčových hráčů, a tak odpovědnost za zacelení díry po Kareemovi padla přímo na bedra Magica Johnsona. V reakci na to Lakers nasadili svého hvězdného rozehrávače na pozici centra.

To představovalo pro 76ers hned na začátku problémy s rozehrávkou a Lakers se dostali do brzkého vedení. Po několika úpravách začala Philadelphia využívat svou velikostní převahu a ve druhém poločase se dotáhla na osm bodů. Poté se přizpůsobili i Lakers, kteří ucpali koš a do poločasu bylo skóre vyrovnané po 60 bodech. Los Angeles se po přestávce rozjelo a druhou půli začalo šňůrou 14:0.

Sixers se však nechtěli vzdát a pět minut před koncem zápasu snížili náskok na dva body za stavu 103:101. V tu chvíli Showtime Lakers přidali plyn. V poslední části zápasu dominovali a Magic sám dal devět bodů, čímž zápas skončil výsledkem 123:107. Magic Johnson, nejužitečnější hráč finále, nasypal 42 bodů, 15 doskoků, sedm asistencí, tři krádeže, blok a jeden krásný skyhook, který udělal jako poctu svému chybějícímu spoluhráči.

Triple OT Thriller Sir Charles: Chicago Bulls vs. Phoenix Suns (1993)

• Kdy: Finále NBA, třetí zápas – 13. června 1993
  • Kde: Chicago Stadium, Chicago, Illinois
  • Výsledek: Phoenix – 129, Chicago – 121
  • Shrnutí:

V prvním roce svého působení ve Phoenixu Suns se Charlesi Barkleymu dařilo. Jeho kariérní rok skončil tím, že Suns vyhráli 62 zápasů a Barkley získal cenu pro nejužitečnějšího hráče základní části. Po sezóně dovedl svůj nový tým do finále NBA proti Michaelu Jordanovi a Chicagu Bulls.

Zatímco Charles a Suns doufali, že získají svůj první titul, Bulls se blížili k zisku třetího titulu v řadě. Po prohraných prvních dvou zápasech na cestách se Phoenix vracel domů ke třetímu zápasu za stavu 0:2.

Jordan nepředvedl svůj typický standard, v trojnásobném thrilleru nastřílel 43 míčů a celkem zaznamenal 44 bodů. Ofenziva Suns byla vyrovnanější, sedm hráčů zaznamenalo dvouciferný počet bodů. Barkley zakončil zápas s 24 body, 19 doskoky a 4 asistencemi, zatímco Dan Majerle vedl všechny střelce Phoenixu s vlastními 28 body.

Zápas provázely kontroverze ohledně způsobu řízení. Bulls hodili pouze devět trestných hodů, zatímco Suns šli na čáru jednatřicetkrát, z toho trefili dvaadvacetkrát. Trenér Suns Paul Westphal se zúčastnil také finálového zápasu Phoenixu proti Celtics v roce 1976, který se hrál ve třech prodlouženích, a stal se tak prvním člověkem, který byl u dvou takových zápasů.

Barkleyho tým vyhrál v sérii už jen jeden zápas a nakonec padl v šestém utkání, když Bulls dokončili svůj trojnásobný triumf.

Reggie Miller umlčel NY: Indiana Pacers vs. New York Knicks (1994)

• Kdy: Finále Východní konference, pátý zápas – 1. června 1994
  • Kde: Madison Square Garden, New York, New York
  • Výsledek: Indiana – 93, New York – 86
  • Shrnutí:

Reggie Miller v Madison Square Garden vždy předváděl své nejlepší výkony. Pacers přijeli do New Yorku za nerozhodného stavu série 2:2 ve finále Východní konference v roce 1994. Knicks vyhráli první dva zápasy doma a Pacers je následovali ve třetím a čtvrtém zápase v Indianě. V pátém utkání by jeden z týmů získal kontrolu nad sérií a byl by jeden zápas od cesty do finále. Bylo to ideální prostředí pro newyorského nepřítele číslo jedna, který se brzy stane nepřítelem.

Spike Lee seděl na hřišti u zápasu a v průběhu zápasu se zapojil do vzájemného trash talku s Millerem. Ve čtvrté čtvrtině Pacers prohrávali o 12 bodů. Miller v prvních třech čtvrtinách dohromady nastřílel pouze 14 bodů, ale zdálo se, že ho hecování ze strany Spika motivuje. Reggie začal trefovat vše, co vystřelil, včetně několika velmi hlubokých tříbodových střel.

Miller nakonec v závěrečné části hry nastřílel 25 bodů, což mu dalo celkem 39 bodů za celý zápas. Indiana, poháněná jeho přívalem světelných bodů, rozdrtila Knicks v poslední čtvrtině 35:16 a nakonec zvítězila výsledkem 93:86. Druhý den se na obálce New York Daily News objevil nápis: „Díky moc, Spiku.“

Po tomto inspirativním výkonu Pacers následující dva zápasy prohráli.

New York Knicks postoupili do finále, kde prohráli s Houston Rockets. Reggie Miller pak proti New Yorku předvedl mnoho fenomenálních výkonů a vysloužil si přezdívku „Zabiják Knicks“.

„Showtime“ v Garden: Los Angeles Lakers vs. Boston Celtics (1985)

• Kdy: Finále NBA, šestý zápas – 9. června 1985
  • Výsledek: Los Angeles – 111, Boston – 100
  • Shrnutí:

Před finále NBA v roce 1985 se Lakers setkali se Celtics v mistrovské sérii ještě osmkrát a pokaždé prohráli. Do šestého zápasu vstupovali s největší šancí, protože Lakers vedli v sérii tři zápasy ke dvěma. Los Angeles vedli Kareem Abdul-Jabbar, James Worthy a Magic Johnson, zatímco Celtics měli nabitý kádr včetně Larryho Birda, Kevina McHalea, Dannyho Aingeho, Roberta Parishe a Dennise Johnsona.

Kareem byl v sérii v ráži, v průměru měl 30,2 bodu, 11,3 doskoku a 6,5 asistence na zápas. V dresu Celtics podával skvělé výkony Kevin McHale, ale Bird byl limitován zraněnou rukou při střelbě a dusivou obranou Michaela Coopera. V závěrečném utkání nastřílel jen 12 z 29, což byl na legendu Larryho slabý výkon.

Kromě Kareemova vynikajícího výkonu těžili Lakers také z triple-doublu Magica Johnsona, který v šestém utkání zaznamenal 14 bodů, 14 asistencí a 10 doskoků. James Worthy přidal dalších 28 bodů a zajistil tak Lakers první vítězství v šampionátu nad Celtics. Navíc se stali prvním a jediným týmem, který získal titul na domácí palubovce Bostonu.

LeBron přemohl Goliáše: Cleveland Cavaliers vs. Golden State Warriors (2016)

• Kdy: Finále NBA, sedmý zápas – 19. června 2016
  • Kde: Oracle Arena, Oakland, Kalifornie
  • Výsledek: Cleveland – 93, Golden State – 89
  • Shrnutí:

V základní části roku 2016 byli Warriors možná nejlepším týmem, jaký kdy v NBA působil. Sezonu zakončili se 73 výhrami a pouhými 9 porážkami, čímž překonali dynastii Bulls a dosáhli nejlepšího rekordu v historii. Golden State dokráčeli až do finále, kde se utkají se stejným týmem, který rok předtím porazili v boji o titul: Cleveland Cavaliers LeBrona Jamese. Poté, co v sérii prohrávali 3:1, král James přiměl svůj tým ke dvěma skvělým výkonům a ten se vydrápal zpět do série.

Nakonec se v Oracle Areně v Oaklandu hrál sedmý zápas o všechny kuličky. Oba týmy do něj vstupovaly s celkovým počtem 610 bodů, které do té doby v sérii nastřílely; jejich bilance byla naprosto vyrovnaná.

V průběhu zápasu se ani jedna strana nedokázala odpoutat od té druhé a po celý zápas to byl vyrovnaný souboj.

V poločasu Warriors vedli o sedm bodů, ale Cavaliers do druhého dějství vnesli „áčko“ a obhájce titulu přestříleli 51:40.

V polovině zápasu Warriors vedli o sedm bodů. Cleveland odstavil Golden State na poslední 4:39 minuty zápasu, včetně vrcholu série, nadlidského stíhacího bloku LeBrona Jamese na Andreho Iguodalu při vyrovnaném skóre 89:89. V závěrečném dějství se Clevelandu podařilo vyřadit Golden State z hry. Poté se Kyrie Irving ukázal v obrovském světle a neuvěřitelnou trojkou přes Steph Curryho zvýšil Cavs necelou minutu před koncem na 92:89.

Golden State okamžitě snížili, aniž by si vyžádali oddechový čas, a vytasili se s Kevinem Lovem, který se snažil hlídat Steph Curryho na vrcholu oblouku. Love předvedl nejlepší obranný zákrok v životě a vynutil si spornou trojku, kterou netrefil. LeBron šel naposledy na čáru, trefil jednu ze dvou střel a Warriors se před vypršením času pokusili ještě o jednu střelu. Nejvýjimečnější tým základní části v historii NBA byl poražen, což přispělo k dlouhému odkazu Krále.

Zekeho hrdinská čtvrtina: Los Angeles Lakers vs. Detroit Pistons (1988)

• Kdy: Finále NBA, šestý zápas – 19. června 1988
  • Kde: The Forum, Inglewood, Kalifornie
  • Výsledek:
  • Shrnutí:

Když se Pistons v roce 1988 střetli s Showtime Lakers, Los Angeles bylo zkušeným týmem s mistrovským rodokmenem, zatímco Detroit toužil po svém prvním. Tým Chucka Dalyho vedl rozehrávač Isiah Thomas ze Síně slávy a jeho součástí byli hráči jako Dennis Rodman, Joe Dumars, Bill Laimbeer a John Salley. Do šestého zápasu vstupovali s vedením v sérii 3:2 a šancí vyřadit obhájce titulu.

Ve třetí čtvrtině Pistons prohrávali o osm bodů, 56:48. V závěrečném dějství se Pistons dostali do vedení o tři body. V tu chvíli se Zeke rozohnil. Thomas nastřílel dalších čtrnáct bodů Detroitu řadou skoků a položení. I když držel Pistons ve hře, Lakers stále odpovídali a pět minut před koncem třetí čtvrtiny stále vedli 74:66. V závěrečné čtvrtině se Pistons dostali do vedení. V tu chvíli si Thomas vážně podvrtl kotník a po pokusu o rozběhnutí se zhroutil na hřiště.

Odchromený výronem Isiah opustil zápas. Do konce čtvrtiny se však 3:44 vrátil, přestože měl silné bolesti. I když Zeke těžce kulhal, pokračoval ve svém bodovém výpadku a dal dalších jedenáct bodů, což mu dalo celkem pětadvacet bodů za čtvrtinu. Pistons znovu získali vedení a do čtvrté čtvrtiny šli s náskokem 81:79.

Isiah Thomas pokračoval v dobré hře a nakonec skončil s 43 body za zápas. Minutu před koncem zápasu Detroit vedl 102:99. V závěrečné čtvrtině se Detroit dostal do vedení. Byron Scott 45 vteřin před koncem snížil náskok na jediný bod a po chybě Thomase získali Lakers 27 vteřin před koncem opět míč na rozdíl jediného bodu.

Los Angeles dostali míč ke Kareemovi na poslední rozehrávku, když rozhodčí udělali sporný faul na Billa Laimbeera, který se později nazýval „fantomový faul“. To se ukázalo jako rozhodující faktor zápasu, protože centr Lakers trefil oba trestné hody. Pistons se dostali ještě k jedné střele, ale ta skončila mimo. Mladý tým Detroitu promarnil svou šanci a LA uzavřelo sedmý zápas a získalo svůj druhý titul v řadě.

Ray Allen zastavil oslavy: Miami Heat vs. San Antonio Spurs (2013)

• Kdy: Finále NBA, 6. zápas – 18. června 2013
  • Kde: American Airlines Arena, Miami, Florida
  • Výsledek: Miami – 103, San Antonio – 100
  • Shrnutí:

Ve finále NBA 2013 mezi Miami Heat a San Antonio Spurs se odehrával souboj věků, v němž velká trojka Heat usilovala o druhý titul za posledních mnoho let. V pěti zápasech se Spurs ujali vedení v sérii 3:2. V šestém zápase byli bolestivě blízko k tomu, aby svou práci dokončili, než některé nepravděpodobné události navždy změnily dějiny NBA.

San Antonio skončilo třetí čtvrtinu ve vedení 75:65. Když prohrávalo o deset bodů, LeBron se rozjel a zaznamenal jedenáct bodů v rámci větší šňůry 20-7 Heat, která snížila rozdíl a připravila hektický průběh zápasu. Mike Miller bez bot dal deset minut před koncem trojku a přiblížil Miami na rozdíl čtyř bodů. Když už zbývaly jen dvě minuty do konce, LeBronův tým skutečně vedl nad Spurs o tři body 89:86.

Spurs odpověděli několika vlastními spojkami a poté, co Tony Parker potopil trojku a koš za sebou, se opět dostali do vedení. Po Jamesově obratu šel Ginobili na čáru a trefil jeden trestný hod, čímž zvýšil skóre na 94:89. Do konce zbývalo pouhých 28 sekund. V tu chvíli se vedení ligy začalo připravovat na slavnostní předávání trofejí a ohradilo palubovku žlutou páskou.

Ukázalo se, že se unáhlili

V dalším útoku vypálil LeBron James divoce nemířenou trojku, která se odrazila od zadní desky do hloučku čtyř hráčů Spurs, ale než stačili sebrat odražený míč a ukončit zápas, Wade ji tečoval. Odražený míč sebral Mike Miller a vrátil se k LeBronovi, který znovu vystřelil a tentokrát trefil trojku. Teď už Heat prohrávali jen o dva body a okamžitě faulovali Kawhiho Leonarda a poslali ho na čáru. Ten proměnil pouze jeden trestný hod, takže zápas skončil o jeden bod.

Při prohře 95:92 přišlo Miami na hřiště a opět se dostalo ke svému ústřednímu hráči LeBronovi. Jeho střela sice nevyšla, ale odrazil ji Chris Bosh, který poté odkopl míč na Raye Allena v rohu hřiště. Allen udělal krok zpět, aby se ujistil, že má nohy za obloukem, a rychle vypustil trojku, která rozhodla zápas. Po rychlém přezkoumání střely byla potvrzena jako trojka a zápas postoupil do prodloužení.

V prodloužení skóroval James necelé dvě minuty před koncem a zvýšil na 101:100 pro Miami. Heat by San Antoniu zabránili v dalším skórování. V posledních vteřinách byl úmyslně faulován Ray Allen, který trefil oba trestné hody a ukončil zápas za stavu 103:100. Žlutá páska a trofej by musely být sbaleny a uloženy na jiný den.

Big Shot Bob Strikes Again: San Antonio Spurs vs. Detroit Pistons (2005)

• Kdy: Finále NBA, pátý zápas – 19. června 2005
  • Kde: Palace of Auburn Hills, Auburn Hills, Michigan
  • Výsledek:
  • Shrnutí:

Domácí tým suverénně vyhrál první čtyři zápasy finále NBA 2005 a do pátého zápasu šel za vyrovnaného stavu 2:2 na zápasy. Pistons usilovali o zisk dvou mistrovských titulů, zatímco Tim Duncan usiloval o svůj celkově třetí prsten. V rozhodujícím zápase se osmnáctkrát hrálo nerozhodně a dvanáctkrát se měnilo vedení.

Po čtyřech čtvrtinách hry vítěz ještě nevyšel a skóre bylo nerozhodné 89:89 pro každého. Detroit začal prodloužení intenzivně a zdálo se, že se mu podaří strhnout vedení na svou stranu. Spurs se však nechtěli vzdát a pouhých devět sekund před koncem se Pistons přiblížili na rozdíl dvou bodů. Při skóre 93:95 a s posledním útokem se Spurs rozhodli hrát na vítězství.

Horry přihrál míč Manu Ginobilimu, který přilákal obránce Roberta Horryho. Argentinský obránce rozehrál míč zpět na Horryho, který si již vybudoval pověst střelce ze spojky, a ten potopil otevřenou trojku. San Antonio vyhrálo zápas 96:95 a získalo titul v sedmi zápasech.

Houston Rockets vs. New York Knicks (1994)

• Kdy: Finále NBA, šestý zápas – 22. června 1994
  • Kde: Summit, Houston, Texas
  • Výsledek: Houston – 86, New York – 84
  • Shrnutí:

Osm let po neúspěšné prohře s Boston Celtics ve finále NBA se Hakeem Olajuwon konečně vrátil, tentokrát proti New York Knicks. Nigerijský centr měl za sebou sezónu MVP a byl odhodlán přinést klubu první titul poté, co strávil svou vysokoškolskou i celou profesionální kariéru v Houstonu. Proti Knicks se měl na největší scéně utkat s Patrickem Ewingem v nejlepší formě.

Rakety vstupovaly do šestého zápasu s porážkou tři ku dvěma a hrozilo jim vyřazení. Série se skládala z obranných bitev s nízkým počtem bodů. Hakeem v přímém souboji dominoval nad Ewingem, který v průměru zaznamenal 26,9 bodu na zápas oproti 18,9 bodu centra Knicks. Bez ohledu na to to nebyl velký muž, kdo téměř ukončil sérii; byl to obránce Knicks John Starks.

Starks byl v šestém utkání v ráži, když dal 27 bodů díky skvělé střelbě. Když New York v posledních vteřinách čtvrté čtvrtiny prohrával o dva body, dostal míč ke své horké ruce zpoza oblouku. Když se Olajuwon chystal ke střele, nechal svého muže na bloku a sprintoval směrem k tříbodové čáře, přičemž zakončoval právě včas, aby si na míč sáhl. Stačilo to k tomu, aby zablokoval střelu a zpečetil zápas, čímž si vynutil sedmý zápas, který nakonec Rockets vyhráli.

The Flu Game: Chicago Bulls vs. Utah Jazz (1997)

• Kdy: Finále NBA, pátý zápas – 11. června 1997
  • Výsledek: Chicago – 90, Utah – 88
  • Shrnutí:

Pátý zápas finále NBA 1997 bude navždy známý jako prostě „Chřipkový zápas“. Je to jeden z nejikoničtějších zápasů Michaela Jordana a ztělesnění všeho, co z něj udělalo nejlepšího hráče, který kdy hrál tuto hru. Den před zápasem, ve dvě hodiny ráno, zavolal Jordan svého trenéra do hotelového pokoje, kde pociťoval příznaky chřipky, jako je silné pocení, bolesti těla a slabost. Sotva byl schopen vstát z postele, bylo mu řečeno, že následující den nebude moci nastoupit k zápasu.

Po odpočinku až těsně před začátkem zápasu následujícího dne se MJ objevil na stadionu a dal se Bulls k dispozici, přestože byl stále velmi nemocný. Od začátku byl viditelně unavený a ve svém zatíženém stavu měl problém přizpůsobit se rychlosti hry. V průběhu zápasu však našel svůj rytmus a začal potápět střely.

Bulls v poločase snížili náskok Jazz na čtyři body, ale jakmile byl Michael kvůli únavě ve třetí části nucen vrátit se na lavičku, navýšili ho zpět na osm. Ve čtvrté čtvrtině sebral síly a vrátil se do zápasu, kde zahájil svůj heroický výkon, když jich za čtvrtinu nasázel patnáct. Pokračoval ve vedení a při vyrovnání na 85 trefil obrovskou trojku a dotáhl Bulls na 88.

Utah využil málo zbývajícího času, aby se pokusil o návrat, ale nepodařilo se mu to a zápas skončil 90:88. Jakmile zápas skončil, Michael se zhroutil do náruče Scottieho Pippena a nebyl už schopen najít sílu ani na odchod z hřiště. Obraz tohoto okamžiku se stal slavnou součástí historie NBA a symbolem Jordanovy vytrvalosti a touhy po vítězství.

Závěrem

V play-off NBA vznikly jedny z nejúžasnějších sportovních výkonů, jaké kdy sportovní svět viděl. Během své historie měla liga to štěstí, že se v ní odehrála řada vypjatých zápasů, v nichž hráči při honbě za vítězstvím vylévali na hřiště své srdce a duši. Dodnes je většina zápasů z tohoto seznamu oslavována a sdílena ve vrcholných balíčcích a dokumentárních filmech, aby nové generace fanoušků mohly čerpat inspiraci ze stejných zdrojů jako skupiny před nimi.

Přestože tento seznam patnácti zápasů je bezpochyby sbírkou některých z nejlepších zápasů v historii NBA, existuje mnoho dalších, které si zasloužily zařazení. Zdá se, že každá sezóna nám přináší novou klasiku všech dob, která si zaslouží být považována za jednu z nejlepších. Časem je pravděpodobně najdete zvěčněné i v takovýchto seznamech.