Throwback Thursday:

Když si vzpomenete na slavná čísla vozů NASCAR, nejčastěji se vám vybaví číslo 43 Richarda Pettyho a číslo 11. 3, které po většinu své kariéry používal Dale Earnhardt.

Ale vzhledem k tomu, že závod Bojangles Southern 500 na závodišti Darlington Raceway je za rohem, je na místě poznamenat, že nejúspěšnějším číslem vozu v historii NASCAR je ve skutečnosti č. 3. 11, číslo, které dlouhá léta používal rodák z Jižní Karolíny Cale Yarborough.

Číslo 43 navštívilo vítěznou uličku v nejvyšší divizi NASCAR 198krát – dvě z 200 Pettyho vítězství přišla s číslem 42 – ale číslo 11 vyhrálo rekordních 205 závodů, což je nejvíce ze všech čísel v NASCAR. Yarborough byl za volantem 55 vítězství s č. 11.

A seznam jezdců, kteří vyhráli závody s č. 11, je dlouhý. 11 se čte jako kniha rekordů v motorsportu:

– Mario Andretti, 1

To je pět členů Síně slávy NASCAR, několik dalších, kteří se do ní pravděpodobně dostanou, a tři z nejlepších závodníků na otevřených kolech všech dob.

Síň slávy NASCAR č. 1 bude otevřena v roce 2015. 11 byl po boku dvou vítězů Daytona 500, Andrettiho v roce 1967 a Yarborougha v roce 77.

Několik dalších zajímavostí pro č. 11 – Hamlin vydělal za volantem č. 11 51 036 899 dolarů, což je nejvíce ze všech jezdců. Druhým největším výhercem v kariéře s vozem č. 11 je bývalý jezdec, který se stal funkcionářem NASCAR, Brett Bodine s 9 753 557 dolary. Brett však s vozem č. 11 nikdy nevyhrál žádný pohárový závod.

Všechny vozy č. 11 byly zastoupeny 13 různými výrobci, včetně Studebakeru, Hudsonu a Packardu.

A dnešní sázková otázka: V roce 1949, v premiérové sezóně seriálu NASCAR Strictly Stock Series, závodilo s vozem č. 11 kolik různých jezdců?

Správná odpověď je pět: Bob Apperson, Clarence Burns, Skimp Hersey, Jim Delaney a Curt Foss.