Xfinity 500 | Official Site Of NASCAR

Chase Elliott si vítězstvím v Martinsville zajistil první účast v šampionátu 4

Chase Elliott v neděli v závodě Xfinity 500 na Martinsville Speedway zvítězil s náskokem 6,577 sekundy před Ryanem Blaneym a zajistil si tak účast v závěrečném podniku sezony NASCAR Cup Series Championship 4, který se uskuteční příští týden.

Stejně dramatický byl i nepovedený souboj o pozici v posledním kole, který z postupu do tohoto finále vyřadil šampiona základní části a vítěze devíti závodů Kevina Harvicka. Harvick musel předjet šampiona seriálu 2019 Kylea Busche o jednu pozici, tedy o jeden bod, aby mohl postoupit do závodu o titul příští týden, a místo toho se vozy po kontaktu srazily. Harvick skončil na 17. místě a na postup do play-off mu chybělo osm bodů.

Vítězstvím se 24letý Elliott z týmu Hendrick Motorsports připojil k Joeymu Loganovi z týmu Penske, který postoupil do závodu o titul díky vítězství před dvěma týdny v Kansasu. Denny Hamlin z týmu Joe Gibbs Racing, vítěz sedmi závodů, se probojoval do šampionátu 4 díky 11. místu v Martinsville a Loganův týmový kolega z týmu Penske Brad Keselowski, který v neděli skončil čtvrtý, byl posledním jezdcem, který získal možnost získat titul.

RELEVANTNÍ:

„Jsem na to hrdý,“ řekl Elliott, který byl v šampionátu na šestém místě, 25 bodů pod bodovou hranicí a do závodu vstupoval v pozici, kdy musel vyhrát, aby získal svou první šanci na nejprestižnější šampionát NASCAR.

„Být takhle zahnaný do kouta a dnes večer vyhrát, cítím, že to je to, co nám v posledních čtyřech pěti letech chybělo. Předvést výkon, když nemáme na výběr. A když se nám to podařilo dnes večer, nemohl jsem si přát lepší večer. Je to prostě neskutečné.“

Elliott, který v závodě ujel nejlepších 236 z 500 kol, se 43 kol před koncem ujal vedení poté, co předjel Martina Truexe Jr., který si myslel, že má uvolněné kolo. Truex, který rovněž potřeboval zvítězit, aby počtvrté v řadě postoupil do šampionátu 4, ale místo toho dojel se svým vozem na 22. místě.

Po převzetí vedení se Elliottovi podařilo ujet závodnímu poli a kolegům z týmu Penske Blaneymu, Loganovi a Keselowskému, kteří skončili druzí, třetí a čtvrtí. Jezdci v play-off Kurt Busch a Alex Bowman – oba potřebovali k postupu zvítězit – skončili pátý a šestý, následováni Harvickovými kolegy z týmu Stewart-Haas Racing Aricem Almirolou a Clintem Bowyerem. První desítku uzavíral Matt DiBenedetto.

Keselowského od Harvicka nakonec po šachovnicové vlajce dělilo osm bodů, ale pro oba bývalé šampiony série to byl dlouhý a napínavý den plný matematiky a motivace. Kdyby Harvick dokázal v posledním kole předjet Busche, bojoval by o titul místo Keselowského.

Harvick měl na začátku závodu defekt pneumatiky, kvůli kterému musel zastavit v boxech pod zelenou vlajkou a ztratil dvě kola, což ho na půlmílové trati v Martinsville dostalo do režimu dohánění.

„Určitě s tím, jak jsme tu jezdili v minulosti,“ řekl Harvick a přiznal, že on a jeho tým Stewart-Haas Racing Ford s číslem 4 očekávali, že závod v Martinsville bude náročný.

„Všichni tam pořád bojovali a já jsem se tam snažil najet do dveří osmnáctky jako poslední pokus a roztočil jsem ho tam, takže mě mrzí, že jsem ho dostal doprostřed snahy získat bod. Nebyly to skvělé tři týdny. Nešlo to podle našich představ. Bojovali jsme ze všech sil a prostě to nevyšlo.“

RELEVANTNÍ:

Hamlin, který se podruhé za sebou zúčastní šampionátu 4, řekl, že i když je nadšený, že se dostane do kola o titul, stále ho mrzí, že po takové sezoně, jakou měl Harvick, se nakonec šampionátu nezúčastní. Oba dva vyhráli 15 z 35 závodů.

„Je mi Kevina líto, asi si zaslouží trochu víc, je to prostě formát, myslím, že jsou to jen tři závody a všechno, co děláte osm směn, nemá význam, pokud nemáte skvělou devátou směnu,“ řekl Hamlin.

Finále sezony 500 na jednomílovém okruhu Phoenix Raceway se koná příští neděli v 15:00 SELČ (NBC, MRN, SiriusXM NASCAR Radio).

Poznámka: Kontrola po závodě v garáži pohárové série NASCAR je dokončena. Při demontáži nebyly zjištěny žádné problémy. U vozu č. 18 nebyla jedna matice zavěšení bezpečná a zajištěná.