Najlepsze gry NBA

15 najlepszych gier w historii NBA

Narodowe Stowarzyszenie Koszykówki to liga, która gościła więcej niż swój sprawiedliwy udział w niesamowitych meczach koszykówki. Widzieliśmy historycznych rywali, takich jak Lakers i Celtics spotkać się w finałach raz po raz z Hall of Fame rosters.

The’ve pokazał heroiczne występy, w których zawodnicy będą się do niesamowitych gier pomimo cierpienia z powodu choroby lub kontuzji. NBA dała nam również więcej buzzer beaters i szokujące comebacks niż wiemy, co zrobić z.

To jest lista piętnastu z największych gier NBA. Większość z poniższych konkursów odbyła się w Finałach NBA, choć niektóre z nich miały miejsce we wcześniejszych rundach playoffów. Są to gry, które są podkreślone w podręcznikach historii ligi, zawarte w każdym montażu i highlight reel, i uwiecznione jako tematy filmów dokumentalnych. Choć bez wątpienia jest o wiele więcej gier, które zasługują na to, aby znaleźć się na tej liście, nie da się zaprzeczyć, że wszystkie z nich wciąż należą do tego grona.

The King Takes His Throne: Miami Heat vs. Boston Celtics (2012)

• Kiedy: Finały Konferencji Wschodniej, Mecz 6 – 7 czerwca 2012
  • Gdzie: TD Garden, Boston, Massachusetts
  • Wynik: Miami – 98, Boston – 79
  • Podsumowanie:

Jak pracujesz swoją drogę przez naszą listę, można zauważyć, że większość gier były gorące kontestowane matchupy, które nie zostały rozstrzygnięte do ostatnich chwil. Cóż, ten mecz był inny. To właśnie wtedy LeBron James w końcu zdecydował, że ma dość tego, że Boston Celtics wyrzucili go z playoffów i nie pozwoli, aby to się powtórzyło. To, co nastąpiło później, było pojedynczym najlepszym występem w jego niesamowitej karierze.

James’ Miami Heat weszli do Game 6 przegrywając 3-2 w serii i będąc pod ogromną presją, aby powstrzymać Boston Celtics przed ponownym wyrzuceniem go z playoffów. Na tym etapie swojej kariery LeBron nie zdobył jeszcze pierścienia i zaczynało się wydawać, że nigdy go nie zdobędzie. Po bliskiej przegranej Game-5, James zamilkł, nie odzywając się do kolegów z drużyny ani trenerów, skupiony na swoim kolejnym występie.

Poniósł tę samą postawę do Game 6, gdzie jego wyraz twarzy nigdy się nie zmienił ani nie pokazał emocji. On po prostu dostał wiadro za wiadrem bez wyrazu i zdominował swoich antagonistycznych przeciwników, którzy udaremnili jego wysiłki mistrzowskie tyle razy w przeszłości. Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, skończył z 45 punktami, 15 zbiórkami i 5 asystami. Heat wygrali Game 7 i ostatecznie zdobyli także mistrzostwo NBA.

Kobe Gets Number Five: Boston Celtics vs. Los Angeles Lakers (2010)

• Kiedy: NBA Finals, Game 7 – 17 czerwca 2010
  • Gdzie: STAPLES Center, Los Angeles, Kalifornia
  • Wynik: Los Angeles – 83, Boston 79

W Finałach NBA 2010 spotkali się znajomi wrogowie, Boston Celtics i Los Angeles Lakers, z łatwością dwie najbardziej zwycięskie franczyzy w historii ligi. Celtics jeszcze nigdy nie przegrali Game 7 Finałów i przez większość nocy wyglądało na to, że nigdy nie przegrają. Niespodziewanie, supergwiazda Lakers, Kobe Bryant, z trudem odnalazł swój akcent, trafiając zaledwie 6-of-24 rzutów z gry i kończąc mecz z 23 punktami.

Na szczęście, pomógł mu Ron Artest i Pau Gasol, którzy zdobyli odpowiednio 20 i 19 punktów. Po słabej pierwszej połowie w wykonaniu całego zespołu, Lakers odnaleźli swój rytm gry w ostatnim okresie gry. W połowie czwartej kwarty Lakers doprowadzili do remisu po 61 punktach Rona Artesta, a następnie wyszli na prowadzenie.

Ale pomimo tego, że Artest nie trafił w tym meczu nic dobrego, nie była to jego największa trójka w meczu.

Po objęciu prowadzenia po raz pierwszy od początku drugiej kwarty, Celtics zaczęli odrabiać straty. Sześciopunktowe prowadzenie Lakers zmalało do trzech, zanim Ron Artest dostał piłkę w rogu i oddał najbardziej spektakularny rzut w swojej karierze, powiększając przewagę do sześciu. Tym razem Lakers byli w stanie się utrzymać. Franczyza zdobyła swoje szesnaste mistrzostwo, podczas gdy Kobe zdobył swoje piąte, a Phil Jackson jedenaste. Kobe Bryant otrzymał nagrodę NBA Finals MVP, swoją drugą w ciągu tylu lat.

„The Greatest Game Ever Played”: Phoenix Suns vs. Boston Celtics (1976)

• Kiedy: NBA Finals, Game 5 – 4 czerwca 1976
  • Where: Boston Garden, Boston, Massachusetts
  • Wynik: Boston – 128, Phoenix – 126

Game 5 of the 1976 NBA Finals was one of the craziest games of professional basketball ever played. Były późne heroiczne zagrania, trzy dogrywki, kilka kontrowersyjnych połączeń lub nietrafionych połączeń i prawie zamieszki na boisku. Kiedy kurz w końcu opadł, Boston uciekł z wygraną, ale to mogło bardzo łatwo pójść w drugą stronę.

Na koniec czwartej kwarty, gra była remisowa na 95 apiece. Paul Silas próbował wywołać time-out dla Celtics, ale drużyna była poza nimi, co powinno skutkować faulem technicznym. Gdyby Suns otrzymali swój techniczny rzut wolny, mecz mógłby w ogóle nie dojść do dogrywki. Mecz przeszedł do OT, a do końca dogrywki był remis 101-101. Z trzech sekund w lewo, John Havlicek zatopiony jumper linii bazowej tuż przed buzzer brzmiało, ale to zostało ustalone zegar nie rozpoczął aż on już drybling do linii bazowej i pump-faked przed jego shot.

Z dwadzieścia sekund pozostałych w drugiej dogrywce, Celtics były do 109-106, przed wynalazkiem linii trzypunktowej. Suns zdobyli punkt i ukradli kolejne podanie, co doprowadziło do kolejnego rzutu, który postawił Phoenix na 1. Na sześć sekund przed końcem, Havlicek po raz kolejny strzelił niedoszłego game-winnera, stawiając swoją stronę na 111-110. Fani rzucili się na boisko i zaczęli świętować, podczas gdy gracze wrócili do szatni.

Pomimo całego zamieszania, odkryto, że na zegarze pozostały jeszcze dwie sekundy po ostatnim strzale. Jeden z fanów zaatakował sędziego, a ochrona miała problemy z oczyszczeniem parkietu, co doprowadziło do tego, że fani przeszkadzali w dalszej części zawodów. Po powrocie na parkiet i widząc, że muszą odbić piłkę spod własnego kosza, Suns wzięli timeout i otrzymali faul techniczny. Celtics trafili swój rzut, podwyższając wynik o dwa oczka, ale piłka została przeniesiona do połowy boiska.

Przy dwóch sekundach do końca meczu, Gar Heard z Suns odbił piłkę do Curtisa Perry’ego, który trafił jumpera, wysyłając mecz do trzeciej dogrywki. W trzeciej dogrywce Boston wypracował sześciopunktową przewagę. Po raz kolejny Suns wrócili do gry i zbliżyli się na dwa punkty przy stanie 128-122. Tym razem jednak nie udało się, a Boston wygrał szalony Game 5.

Fisher’s 0.4-Second Shot: Los Angeles Lakers vs. San Antonio Spurs (2004)

• Kiedy: Półfinały Konferencji Zachodniej, Mecz 5 – 13 maja 2004
  • Gdzie: SBC Center, San Antonio, Texas
  • Wynik: Los Angeles – 74, San Antonio – 73

Gdy Lakers i Spurs zmierzyli się w Półfinałach Konferencji Zachodniej w 2004 roku, był to mecz mistrzów z poprzednich pięciu lat. Na starcie serii był remis 2-2, a Lakers chcieli pomścić swoją porażkę z San Antonio sprzed roku. Los Angeles podniosło się bardzo, ale straciło 16-punktowe prowadzenie w trzeciej kwarcie i zdobyło tylko 12 punktów w czwartej.

W słabnących momentach czwartej kwarty, Spurs przegrywali dwoma punktami, 72-70. W tym, co mogło być ostatnim zagraniem meczu, Tim Duncan z San Antonio otrzymał piłkę dwadzieścia stóp od kosza i strzelił fade-away jumpera z dryblingu nad Shaquille O’Nealem. Nieprawdopodobnie, strzał wszedł do kosza, dając Spurs prowadzenie 1, a na zegarze pozostały tylko ułamki sekund.

Po kilku time-outach, Lakers w końcu odbili piłkę na połowie boiska.

Winning Shot:

Obrona była skupiona na odmawianiu Kobe Bryantowi piłki, co pozostawiło Lakers point guard Derek Fisher otwarty między łokciem a linią trzypunktową. Otrzymał on podanie, obrócił się i oddał strzał, zatapiając go i wygrywając mecz tuż przy syrenie.

Spurs czuli, że zegar rozpoczął się późno i zakwestionowali stratę, ale została ona uznana, a Lakers wyszli na prowadzenie 3-2 w serii.

MJ Does It Again: Chicago Bulls vs. Utah Jazz (1998)

• Kiedy: NBA Finals, Game 6 – 14 czerwca 1998
  • Gdzie: Delta Center, Salt Lake City, Utah
  • Wynik: Chicago – 87, Utah – 86

Chicago Bulls i Utah Jazz spotkali się w finałach drugi rok z rzędu w 1998 roku. Poprzedni rok przyniósł nam grę z grypą i więcej heroicznych akcji Michaela Jordana w drodze do piątego tytułu Chicago, a Jazz szukali zemsty. Zmietli serię sezonu regularnego i zremisowali z Bulls w walce o najlepszy rekord w NBA, kończąc sezon 62-60. Bulls weszli do gry z przewagą 3-2 w serii.

Scottie Pippen pogłębił kontuzję pleców w pierwszym zagraniu meczu, co poważnie ograniczyło jego atletyzm przez resztę meczu i sprawiło mu wiele bólu. Michael Jordan był jednak wspaniały, podobnie jak Karl Malone dla Utah. W czwartą kwartę Jazz weszli prowadząc 66-61, ale weterani Bulls wrócili do gry i na minutę przed końcem doprowadzili do remisu. Stockton odpowiedział trafieniem za trzy punkty, dając Utah prowadzenie 86-83 na nieco ponad czterdzieści sekund do końca meczu.

Jordan wjechał na kosz i przyniósł Bulls w granicach jednego na następnej pozycji. Na niespełna dwadzieścia sekund przed końcem Jazz byli w posiadaniu piłki i kontrolowali własne przeznaczenie. Michael Jordan miał jednak więcej magii w rękawie, ukradł piłkę Karlowi Malone’owi w post i popchnął piłkę w górę boiska. W ostatnich sekundach meczu przeszedł nad Bryonem Russellem i podciągnął się po jumpera, a Russell upadł na ziemię.

Najlepszy Wszechczasów trafił cudowny rzut, pozostawiając na zegarze tylko 5 sekund. Jazz oddali ostatni rzut, ale spudłowali. Game-winner MJ’a był jego ostatnim strzałem jako Chicago Bull, wygrywając swój szósty tytuł NBA, a trzeci w ciągu trzech lat. Phil Jackson również opuściłby ten offseason, oznaczając koniec najbardziej dominującej dynastii w nowoczesnej NBA.

Magic Plays Center: Los Angeles Lakers vs. Philadelphia 76ers (1980)

• Kiedy: NBA Finals, Game 6 – May 16, 1980
  • Where: The Spectrum, Philadelphia, Pennsylvania
  • Wynik: Los Angeles – 123, Philadelphia – 107

W Game 5, superstar center Lakersów, Kareem Abdul-Jabbar, poważnie zranił swoją kostkę i został wykluczony z kolejnego meczu. Nie pozwolono mu nawet na podróż do Filadelfii z drużyną, by siedział przy linii bocznej. Brak jednego z kluczowych elementów drużyny sprawił, że odpowiedzialność za załatanie dziury po Kareemie spadła na barki Magica Johnsona. W odpowiedzi, Lakers zaczęli swoją gwiazdę point guard na pozycji centra.

To przedstawiło problemy matchupowe dla 76ers na początku, a Lakers wyszli na wczesne prowadzenie. Po kilku korektach Philly zaczęli wykorzystywać swoją przewagę liczebną i w drugiej połowie prowadzili już ośmioma punktami. Lakers jednak dostosowali się do tej sytuacji, zatykając kosz i do przerwy wynik był remisowy i wynosił 60 punktów. Los Angeles wyszło z przerwy na prowadzenie, rozpoczynając drugą połowę od runu 14-0.

Ale Sixers nie odpuszczali i na pięć minut przed końcem meczu zmniejszyli przewagę do dwóch punktów przy wyniku 103-101. Wtedy to Showtime Lakers włączyli gaz do dechy. Zdominowali ostatni fragment meczu, w którym Magic sam zdobył dziewięć punktów, kończąc mecz wynikiem 123-107. Magic Johnson, MVP finałów, zdobył 42 punkty, 15 zbiórek, siedem asyst, trzy steale, blok i jeden piękny skyhook wykonany w hołdzie dla jego zaginionego kolegi z drużyny.

Sir Charles’ Triple OT Thriller: Chicago Bulls vs. Phoenix Suns (1993)

• Kiedy: NBA Finals, Game 3 – June 13, 1993
  • Where: Chicago Stadium, Chicago, Illinois
  • Wynik: Phoenix – 129, Chicago – 121

W swoim pierwszym roku z Phoenix Suns, Charles Barkley rozkwitł. Jego rok kariery zakończył się wygraniem przez Suns 62 meczów i otrzymaniem przez Barkleya nagrody MVP sezonu zasadniczego. W post-season, poprowadził swój nowy zespół do Finałów NBA naprzeciwko Michaela Jordana i Chicago Bulls.

While Charles i Suns mieli nadzieję na zdobycie swojego pierwszego tytułu, Bulls zamykali się na ich trzeci z rzędu. Po przegraniu dwóch pierwszych meczów na wyjeździe, Phoenix wracało do domu na mecz nr 3 przegrywając 0-2.

Jordan nie spisał się na swoim typowym poziomie, strzelając 43 razy, zdobywając łącznie 44 punkty w potrójnej dogrywce. Ofensywa Suns była bardziej zbilansowana, a siedmiu graczy zanotowało double figures. Barkley zakończył mecz z 24 punktami, 19 zbiórkami i 4 asystami, podczas gdy Dan Majerle poprowadził wszystkich strzelców Phoenix z 28 punktami na koncie.

Było trochę kontrowersji z tym, jak mecz był sędziowany. Bulls oddali tylko dziewięć rzutów wolnych, podczas gdy Suns podchodzili do linii aż trzydzieści jeden razy, z czego trafili dwadzieścia dwa. Trener Suns, Paul Westphal, brał również udział w meczu finałowym Phoenix z Celtics w 1976 roku, stając się pierwszą osobą, która brała udział w dwóch takich meczach.

Drużyna Barkleya wygrała jeszcze tylko jeden mecz w serii, ostatecznie przegrywając w Game 6, gdy Bulls zakończyli swój three-peat.

Reggie Miller ucisza NY: Indiana Pacers vs. New York Knicks (1994)

• Kiedy: Finały Konferencji Wschodniej, Mecz 5 – 1 czerwca 1994
  • Gdzie: Madison Square Garden, Nowy Jork, Nowy Jork
  • Wynik: Indiana – 93, Nowy Jork – 86

Reggie Miller zawsze wystawiał swoje najlepsze występy w Madison Square Garden. Pacers przyjechali do Nowego Jorku przy remisie 2-2 w Finałach Konferencji Wschodniej w 1994 roku. Knicks wygrali dwa pierwsze mecze u siebie, a Pacers podążyli za nimi w meczach 3 i 4 w Indianie. Mecz nr 5 dałby jednej z drużyn kontrolę nad serią, dając im jeden mecz od awansu do finałów. To było idealne ustawienie dla New York’s wkrótce być wrogiem numer jeden.

Spike Lee siedział courtside w grze i zaangażował się w niektórych back-and-forth trash talk z Millerem przez cały konkurs. W czwartej kwarcie Pacers prowadzili już 12 punktami. Miller zdobył tylko 14 punktów w pierwszych trzech kwartach, ale zaczepki ze strony Spike’a zdawały się go motywować. Reggie zaczął trafiać wszystko co rzucał, w tym kilka bardzo głębokich rzutów trzypunktowych.

Miller skończył zdobywając 25 punktów w ostatnim okresie gry, co dało mu w sumie 39 punktów w całym meczu. Napędzana przez jego błyskawiczne zdobywanie punktów, Indiana pokonała Knicks 35-16 w ostatniej kwarcie, ostatecznie wygrywając wynikiem 93-86. Następnego dnia na okładce New York Daily News pojawił się napis „Thanks a Lot, Spike.”

Po natchnionym występie Pacers przegrali dwa kolejne mecze.

New York Knicks awansowali do finałów, gdzie przegrali z Houston Rockets. Reggie Miller będzie miał wiele fenomenalnych występów przeciwko Nowemu Jorkowi, dzięki czemu zyskał przydomek „The Knicks Killer.”

„Showtime” w Ogrodzie: Los Angeles Lakers vs. Boston Celtics (1985)

• Kiedy: NBA Finals, Game 6 – 9 czerwca 1985
  • Gdzie: Boston Garden, Boston, Massachusetts
  • Wynik: Los Angeles – 111, Boston – 100

Przed Finałami NBA 1985, Lakers spotykali się z Celtics w serii mistrzowskiej przy ośmiu innych okazjach, za każdym razem przegrywając. Wchodzili do Game 6 z najlepszą szansą, aby to zrobić, ponieważ Lakers prowadzili w serii trzy mecze do dwóch. Los Angeles było prowadzone przez Kareema Abdul-Jabbara, Jamesa Worthy’ego i Magica Johnsona, podczas gdy Celtics byli naładowani składem zawierającym Larry’ego Birda, Kevina McHale’a, Danny’ego Ainge’a, Roberta Parisha i Dennisa Johnsona.

Kareem był w ogniu przez całą serię, notując średnio 30.2 punktów, 11.3 zbiórek i 6.5 asyst na mecz. Celtics dostali wspaniały występ od Kevina McHale’a, ale Bird był ograniczony przez kontuzjowaną rękę strzelca i tłumiącą obronę Michaela Coopera. W meczu finałowym trafił zaledwie 12 na 29 rzutów, co było słabym osiągnięciem Larry’ego Legenda.

Poza znakomitym występem Kareema, Lakers skorzystali również z triple-double Magica Johnsona, który w Game 6 zdobył 14 punktów, rozdał 14 asyst i zebrał 10 zbiórek. James Worthy dodał kolejne 28 punktów, co dało Lakers pierwsze mistrzowskie zwycięstwo nad Celtics. Co więcej, stali się pierwszą i jedyną drużyną, która zdobyła tytuł na własnym parkiecie Bostonu.

LeBron Slays Goliath: Cleveland Cavaliers vs. Golden State Warriors (2016)

• Kiedy: NBA Finals, Game 7 – 19 czerwca 2016
  • Where: Oracle Arena, Oakland, Kalifornia
  • Wynik: Cleveland – 93, Golden State – 89

W sezonie regularnym 2016 Warriors mogli być najlepszą drużyną, jaka kiedykolwiek rywalizowała w NBA. Zakończyli sezon z 73 zwycięstwami i tylko 9 porażkami, pokonując dynastycznych Bulls o najlepszy rekord w historii. Golden State walcem weszli do finałów, gdzie spotkali się z tą samą drużyną, którą rok wcześniej pokonali w walce o tytuł: Cleveland Cavaliers LeBrona Jamesa. Po przejściu 3-1 w serii, Król James poprowadził swoją drużynę do dwóch wspaniałych występów, a oni wywalczyli sobie drogę powrotną do serii.

W końcu mecz nr 7 został rozegrany w Oracle Arena w Oakland o wszystkie marmury. Dwie drużyny weszły do matchupu każdy po zdobyciu 610 punktów w serii do tego momentu; były one całkowicie even.

Jak gra się toczyła, żadna ze stron nie mogła oderwać się od drugiej, i to był bliski konkurs przez cały game.

The Warriors były do siedmiu w połowie, ale Cavaliers przyniósł „A” gry dla drugiego, outscoring obrońców mistrzów 51-40. Cleveland zamknął Golden State na ostatnie 4:39 meczu, w tym highlight serii, super-ludzki chase-down blok LeBrona Jamesa na Andre Iguodala z wynikiem remisowym na 89 apiece. Następnie, Kyrie Irving pokazał się z niesamowitej strony z niesamowitym clutch three-pointer nad Steph Curry, aby umieścić Cavs up 92-89 z mniej niż minutę do gry.

Golden State przyniósł piłkę w dół natychmiast, bez wywoływania time-out, i wyciągnął mismatch z Kevinem Love próbując pilnować Steph Curry na szczycie łuku. Love zagrał najlepszą defensywę w swoim życiu, wymuszając kontestowaną trójkę, która nie trafiła. LeBron po raz ostatni poszedł na linię, trafiając jedną z dwóch, a Warriors podjęli jeszcze jedną próbę rzutu przed upływem czasu. Najbardziej wyjątkowa drużyna sezonu regularnego w historii NBA została pokonana, dodając do długiej spuścizny Króla.

Bohaterska kwarta Zeke’a: Los Angeles Lakers vs. Detroit Pistons (1988)

• Kiedy: NBA Finals, Game 6 – 19 czerwca 1988
  • Gdzie: The Forum, Inglewood, Kalifornia
  • Wynik: Los Angeles – 108, Detroit – 105

Gdy Pistons spotkali się z Showtime Lakers w 1988 roku, Los Angeles było doświadczoną drużyną z mistrzowskim rodowodem, podczas gdy Detroit było głodne swojego pierwszego. Drużyna Chucka Daly’ego była prowadzona przez Isiaha Thomasa i miała w składzie takich graczy jak Dennis Rodman, Joe Dumars, Bill Laimbeer i John Salley. Weszli do Game 6 z prowadzeniem 3-2 w serii i szansą na odstawienie obrońców tytułu.

Wcześniej w trzeciej kwarcie Pistons znaleźli się przy ośmiu punktach, 56-48. Wtedy to Zeke zapłonął. Thomas zdobył dla Detroit kolejne czternaście punktów, trafiając wiele rzutów z dystansu i layupów. Choć utrzymywał Pistons w grze, to Lakers wciąż odpowiadali i na pięć minut przed końcem trzeciej odsłony wciąż prowadzili 74-66. To właśnie wtedy Thomas poważnie skręcił kostkę i upadł na parkiet po próbie biegania na niej.

Badly hobbled by the sprain, Isiah exited the game. Jednak wróciłby na 3:44 w kwarcie, mimo że odczuwał silny ból. Mocno kulejąc, Zeke kontynuował swoją passę punktową, zdobywając kolejne jedenaście punktów, co dało mu w sumie dwadzieścia pięć punktów w tej kwarcie. Pistons odzyskali prowadzenie i wyszli na czwartą odsłonę 81-79.

Isiah Thomas nadal grał dobrze, ostatecznie kończąc mecz z 43 punktami na koncie. Na minutę przed końcem Detroit prowadziło 102-99. Byron Scott zmniejszył przewagę do jednego punktu na 45 sekund przed końcem, a po tym jak Thomas spudłował, Lakers odzyskali piłkę na 27 sekund przed końcem. Los Angeles dostali piłkę do Kareema na ostatnie zagranie, kiedy sędziowie popełnili kontrowersyjny faul na Billu Laimbeerze, który został nazwany „fantomowym faulem”. Okazało się, że był to decydujący rzut w meczu, gdyż center Lakers trafił oba rzuty wolne. Pistons oddali jeszcze jeden rzut, ale nie trafił. Młody zespół z Detroit zmarnował swoją szansę, a LA zakończyło Game 7 zdobywając swój drugi tytuł z rzędu.

Ray Allen zatrzymuje celebrację: Miami Heat vs. San Antonio Spurs (2013)

• Kiedy: NBA Finals, Game 6 – 18 czerwca 2013
  • Gdzie: American Airlines Arena, Miami, Floryda
  • Wynik: Miami – 103, San Antonio – 100

Finały NBA 2013 pomiędzy Miami Heat i San Antonio Spurs były starciem na miarę czasów, gdy Wielka Trójka Heat szukała swojego drugiego tytułu w ciągu tylu lat. Po pięciu meczach Spurs prowadzili w serii 3-2. Byli boleśnie bliscy zakończenia tego meczu w Game 6, zanim kilka nieprawdopodobnych wydarzeń zmieniło historię NBA na zawsze.

San Antonio zakończyło trzecią kwartę 75-65. Gdy przegrywali dziesięcioma punktami, LeBron wpadł w szał, zdobywając jedenaście punktów w serii 20-7 Heat, która zmniejszyła dystans i ustawiła wszystko pod gorączkową rywalizację na finiszu. Na dziesięć minut przed końcem Mike Miller trafił za trzy, dzięki czemu Miami zbliżyło się na cztery punkty. Na dwie minuty przed końcem, drużyna LeBrona prowadziła z Spurs trzema punktami, 89-86.

Spurs odpowiedzieli kilkoma efektownymi zagraniami i po tym jak Tony Parker trafił trójkę i layup w kolejnych akcjach, wrócili na prowadzenie. Po obrocie Jamesa, Ginobili poszedł na linię i trafił jeden rzut wolny, przesuwając wynik na 94-89 przy zaledwie 28 sekundach do końca. W tym momencie władze ligi zaczęły przygotowywać się do ceremonii wręczenia trofeum, odgradzając parkiet żółtą taśmą.

Okazało się, że się przeliczyli

W następnym posiadaniu LeBron James oddał celną trójkę, która odbiła się od tablicy w tłum czterech graczy Spurs, ale została przechwycona przez Wade’a, zanim zdołali zebrać piłkę i zakończyć mecz. Odbita piłka została złapana przez Mike’a Millera i wróciła do LeBrona, który oddał kolejny rzut, tym razem trafiając trójkę. Heat przegrywali już tylko dwoma punktami i od razu faulowali Kawhi Leonarda, wysyłając go na linię. Ten wykonał tylko jeden rzut wolny, co sprawiło, że gra toczyła się o jedno oczko.

Down 95-92, Miami zeszło na parkiet i po raz kolejny sięgnęło po swojego głównego gracza, LeBrona. Jego strzał okazał się niecelny, ale został odbity przez Chrisa Bosha, który następnie wyrzucił piłkę do Raya Allena w narożniku. Allen zrobił krok do tyłu, by upewnić się, że jego stopy są za łukiem i szybko wypuścił trójkę dającą remis. Po szybkim przejrzeniu strzału, został on potwierdzony jako trójka, a gra przeszła do dogrywki.

W dogrywce, James zdobyłby bramkę na mniej niż dwie minuty przed końcem, podwyższając prowadzenie Miami do 101-100. Heat nie pozwolili San Antonio na zdobycie punktów. Ray Allen był celowo faulowany w ostatnich sekundach i trafił oba rzuty wolne, aby zakończyć mecz przy stanie 103-100. Żółta taśma i trofeum musiałyby zostać spakowane i zapisane na inny dzień.

Big Shot Bob uderza ponownie: San Antonio Spurs vs. Detroit Pistons (2005)

• Kiedy: NBA Finals, Game 5 – 19 czerwca 2005
  • Gdzie: The Palace of Auburn Hills, Auburn Hills, Michigan
  • Wynik: San Antonio – 96, Detroit – 95

Drużyna gospodarzy wygrała cztery pierwsze mecze Finałów NBA 2005, zostawiając wszystko zremisowane na 2-2 w meczu nr 5. Pistons walczyli o podwójne mistrzostwo, a Tim Duncan dążył do zdobycia swojego trzeciego pierścienia. Gra tie-breaking był konkurencyjny back-and-forth konkurs, który był remis osiemnaście razy i składał się z dwunastu zmian lead.

Po czterech kwartach gry, zwycięzca miał jeszcze do wyłonienia, a wynik był remis na 89 każdy. Detroit rozpoczęło dogrywkę z dużą intensywnością i wydawało się, że może wyjść na prowadzenie. Spurs jednak nie odpuszczali i na dziewięć sekund przed końcem zbliżyli się na dwa punkty do Pistons. Przy stanie 93-95 i z ostatnim posiadaniem, Spurs postanowili zagrać o zwycięstwo.

Horry odbił piłkę do Manu Ginobiliego, który przyciągnął obrońcę Roberta Horry’ego. Argentyński obrońca odrzucił piłkę do Horry’ego, który już wcześniej wyrobił sobie reputację strzelca wyborowego, a ten trafił trójkę za trzy. San Antonio wygrało mecz 96-95 i zdobyło mistrzostwo w siedmiu meczach.

Houston Rockets vs. New York Knicks (1994)

• Kiedy: NBA Finals, Game 6 – June 22, 1994
  • Where: The Summit, Houston, Texas
  • Wynik: Houston – 86, Nowy Jork – 84

Osiem lat po rozczarowującej przegranej z Boston Celtics w Finałach NBA, Hakeem Olajuwon w końcu powrócił, tym razem by zmierzyć się z New York Knicks. Nigeryjski center miał za sobą MVP sezon i był zdeterminowany, aby przynieść swojej drużynie pierwszy tytuł po tym, jak spędził swoją uczelnię i całą karierę zawodową w Houston. W meczu z Knicksami miał zmierzyć się na największej scenie z najlepszym Patrickiem Ewingiem.

Rockets przystąpili do Game 6 przegrywając trzy mecze do dwóch i stojąc w obliczu eliminacji. Seria składała się z defensywnych starć o niskich punktach. Hakeem zdominował Ewinga, zdobywając średnio 26,9 punktu na mecz w porównaniu do 18,9 punktu centra Knicks. Niezależnie od tego, to nie był wielki człowiek, który prawie zakończył serię; to był strażnik Knicks John Starks.

Starks był w ogniu w Game 6, zdobywając 27 punktów na gorącej strzelaninie. W dół dwa w słabnących sekund czwartego kwartału, Nowy Jork dostał piłkę do ich gorącej ręki poza łukiem. Kiedy Olajuwon szykował się do strzału, zostawił swojego człowieka na bloku i sprintem ruszył w kierunku linii rzutów za trzy punkty, zamykając ją w samą porę, by złapać piłkę w palce. To wystarczyło, aby zablokować strzał i przypieczętować mecz, zmuszając do gry w Game 7, który Rockets ostatecznie wygrają.

The Flu Game: Chicago Bulls vs. Utah Jazz (1997)

• Kiedy: NBA Finals, Game 5 – 11 czerwca 1997
  • Wynik: Chicago – 90, Utah – 88

Gra nr 5 Finałów NBA z 1997 roku na zawsze będzie znana jako po prostu „The Flu Game”. Jest to jedna z najbardziej kultowych gier Michaela Jordana i ucieleśnienie wszystkiego, co uczyniło go największym, jaki kiedykolwiek grał w tę grę. O 2 w nocy, dzień przed meczem, Jordan wezwał swojego trenera do pokoju hotelowego, gdzie doświadczał objawów grypy, takich jak obfite pocenie się, bóle ciała i osłabienie. Ledwie w stanie wstać z łóżka, powiedziano mu, że nie będzie w stanie konkurować w grze następnego dnia.

Po odpoczynku do tuż przed tip-off następnego dnia, MJ pojawił się na stadionie i udostępnił się do Bulls, mimo że nadal był bardzo chory. Od początku był wyraźnie zmęczony i miał problemy z dostosowaniem się do tempa gry w swoim obciążonym stanie. W miarę upływu czasu odnalazł jednak swój rytm i zaczął trafiać rzuty z dystansu.

Bulls zmniejszyli przewagę Jazz do czterech punktów w połowie meczu, ale powiększyli ją z powrotem do ośmiu, gdy tylko Michael został zmuszony do powrotu na ławkę w trzeciej odsłonie z powodu zmęczenia. W czwartej odsłonie, w której rozpoczął swój heroiczny występ, rzucając piętnaście punktów w tej kwarcie. Nadal prowadził szarżę i trafił potężną trójkę przy remisie po 85, dzięki czemu Bulls doszli na 88 punktów. 860>

Utah wykorzystało pozostały czas na próbę powrotu, ale nie udało się, kończąc mecz na 90-88. Jak tylko mecz się zakończył, Michael upadł w ramiona Scottiego Pippena, nie mogąc znaleźć więcej energii, aby nawet zejść z boiska. Obraz tego momentu stał się sławnym kawałkiem historii NBA i symbolem wytrwałości Jordana i jego dążenia do zwycięstwa.

In Conclusion

The NBA playoffs have created some of the most incredible athletic performances the world of sports has ever seen. W całej swojej historii, liga miała szczęście gościć wiele mocno kontestowane gry, w których gracze wylali swoje serce i duszę na boisku w poszukiwaniu zwycięstwa. Do dziś większość gier z tej listy jest celebrowana i udostępniana w pakietach i filmach dokumentalnych, aby nowsze pokolenia fanów mogły czerpać inspirację z tych samych źródeł, co grupy przed nimi.

Choć ta lista piętnastu gier jest bez wątpienia zbiorem niektórych z najwspanialszych gier w historii NBA, jest wiele innych, które były warte włączenia. Pozornie każdy sezon daje nam nowy klasyk wszech czasów, który warto uznać za jeden z najlepszych. Z czasem, prawdopodobnie znajdziesz je uwiecznione na takich listach, jak również.