• talk
  • edit
  • First RoundEdit

Chicago Sky vs. Connecticut SunEdit

În primul meci din playoff-ul anului 2020, Chicago Sky, cap de serie numărul 6, a jucat cu Connecticut Sun, cap de serie numărul 7. Sky, cap de serie superioară, a avut un final de sezon dificil, terminând cu 2-6 în ultimele opt meciuri. Sun a venit ca echipa mai fierbinte, terminând 4-4 în ultimele opt. Seria sezonului dintre cele două s-a încheiat 1-1.

Jocul a fost unul strâns în prima repriză, meciul fiind egal la 41 la intrarea la pauză. Cu toate acestea, Sun a depășit Sky cu șaisprezece puncte în sfertul al treilea și a reușit să se desprindă la o victorie de 13 puncte. Sun a fost condusă de Alyssa Thomas și DeWanna Bonner, care au înregistrat amândouă double-double-uri. Soarele a avut un avantaj net la recuperări în acest meci, depășind Sky cu 40-21.

Phoenix Mercury vs. Washington MysticsEdit

În cel de-al doilea meci din primul tur, Phoenix Mercury, cap de serie numărul 5, s-a confruntat cu Washington Mystics, cap de serie numărul 8. Mercury a terminat cu 6-2 în ultimele opt meciuri, dar cele două înfrângeri au venit în ultimele trei meciuri. Mystics au terminat cu 5-3 în ultimele opt meciuri, inclusiv o serie de patru victorii care le-a asigurat locul opt în ultima zi a sezonului regulat. Cele două echipe au jucat pe 23 și 28 august în timpul sezonului regulat, iar Mercury a câștigat ambele meciuri.

Mysitcs au început meciul în forță, ajungând la un avans de nouă puncte în primul sfert. Seria lor a continuat și și-au mărit avantajul la unsprezece puncte la pauză. Echipele au fost la egalitate în sfertul al treilea, ceea ce le-a determinat pe Mystics să ducă un avans de unsprezece puncte în ultima perioadă. În al patrulea sfert, Mercury a revenit în forță și a câștigat sfertul cu douăsprezece puncte pentru a prelua meciul. Ambele echipe au avut marcatoare care au terminat în două cifre, inclusiv Shey Peddy, care a marcat un coș de trei puncte la expirarea timpului de joc pentru a câștiga meciul. Peddy a fost eliminată de Mystics în luna august.

Rebs: Myisha Hines-Allen (9)
    Ans: Kiara Leslie, Emma Meesseman, Ariel Atkins, Leilani Mitchell (4)

Minnesota Lynx vs. Phoenix MercuryEdit

În primul meci din turul al doilea, Minnesota Lynx, cap de serie numărul 4, s-a confruntat cu Phoenix Mercury, cap de serie numărul 5. Mercury a intrat în acest meci după ce a câștigat marți la limită. Minnesota venea după o pauză de cinci zile după sezonul regulat. Lynx a avut 4-4 în ultimele opt meciuri, câștigând ultimul meci al sezonului după o serie de trei meciuri pierdute. Cele două echipe au câștigat câte un meci în seria sezonului.

Jocul a început strâns, Mercury conducând cu un punct după primul sfert. Ele s-au distanțat în al doilea sfert și au intrat la pauză conducând cu nouă puncte. Lynx a revenit în sfertul al treilea, iar meciul a fost egal în ultima repriză. Damiris Dantas a ratat două aruncări libere cu șase secunde înainte de final și a oferit lui Phoenix șansa de a înscrie a doua lovitură de departajare în tot atâtea zile. Skylar Diggins-Smith nu a reușit să transforme, iar Lynx a câștigat la un punct. Dantas a condus Lynx cu douăzeci și două de puncte, iar Crystal Dangerfield, debutanta anului, a marcat cincisprezece din cele șaptesprezece puncte ale sale în repriza a doua. Veterana Diana Taurasi a condus-o pe Mercury cu douăzeci și opt de puncte.

Los Angeles Sparks vs. Connecticut SunEdit

În cel de-al doilea meci din turul al doilea, Los Angeles Sparks, cap de serie numărul 3, s-a confruntat cu Connecticut Sun, cap de serie numărul 7. Sun a intrat în acest meci după o victorie puternică marți. Sparks a avut o pauză de cinci zile după ce și-a încheiat sezonul regulat. Sparks a avut 4-4 în ultimele opt meciuri, inclusiv a pierdut ultimele două meciuri din sezonul regulat. Sparks a câștigat ambele meciuri din seria sezonului regulat.

The Sun a ieșit în forță, câștigând primul sfert cu paisprezece puncte și nu a mai privit înapoi. Sun a câștigat primele alte trei sferturi și a continuat să câștige meciul cu paisprezece puncte. DeWanna Bonner a reușit un double-double pentru Sun, iar Alyssa Thomas a condus echipa cu nouăsprezece puncte. Sun a avut toate cele cinci titulare care au marcat în două cifre. Sparks a avut doar două jucătoare care au marcat de două cifre, iar Candace Parker a condus cu douăzeci și două. Ea a adăugat paisprezece recuperări pentru a completa o dublă dublă.

Las Vegas Aces vs. Connecticut SunEdit

Las Vegas Aces intră în semifinale în calitate de cap de serie numărul unu. Au terminat sezonul regulat cu 18-4 și au câștigat la loviturile de departajare în fața celor de la Seattle Storm cu o victorie în meciul lor din ultima zi a sezonului. Aces intră în playoff cu un record de 7-1 în ultimele opt meciuri și cu șapte zile de odihnă de la ultimul meci din sezonul regulat. The Sun intră după două prestații solide în primul și al doilea tur al playoff-ului. Cele două victorii ale lor au venit la 13 și 14 puncte. Echipele s-au întâlnit de două ori în timpul sezonului regulat, Asii câștigând ambele cu două cifre.

Meciul 1

Meciul 1 a început ca o afacere cu scoruri mici, primul sfert încheindu-se cu 14-10 în favoarea celor de la Sun. După un al doilea sfert favorabil Soarelui cu 22-15, meciul a intrat la pauză cu Sun, a șaptea favorită, conducând cu unsprezece puncte. Dominația celor de la Sun a continuat și în a doua repriză și au câștigat meciul cu 25 de puncte. Sun a fost condusă de Jasmine Thomas, care a marcat treizeci și unu de puncte, un record al carierei. Alyssa Thomas și Natisha Hiedeman au marcat, de asemenea, două cifre pentru Sun. Aces a avut doar două jucătoare cu cifre duble, A’ja Wilson și Jackie Young.

Rebs: A’ja Wilson (9)
    Ans: Angel McCoughtry, Sugar Rodgers (3)

Jocul 2

Jocul doi a fost o afacere de duel, Sun câștigând primul sfert la două puncte, iar apoi Aces câștigând al doilea sfert la un punct. Cel mai important, Alyssa Thomas de la Sun și-a dislocat umărul. Sun a intrat cu un avantaj de un punct la pauză și și-a mărit acest avantaj câștigând sfertul al treilea cu trei puncte. Cu toate acestea, Asii au dominat al patrulea sfert, câștigând cu douăsprezece puncte pentru a șterge deficitul și a lua meciul cu opt puncte.

Sun a fost condusă de DeWanna Bonner cu douăzeci și trei de puncte și Briann January cu douăzeci de puncte. Asii au fost conduși de A’ja Wilson cu douăzeci și nouă de puncte și alte trei jucătoare cu unsprezece puncte. Niciuna dintre echipe nu a avut o jucătoare care să înregistreze recuperări de două cifre. Victoria lui Aces egalează seria la un meci pentru fiecare și asigură că vor fi cel puțin patru meciuri din cele cinci posibile în această serie.

Meciul 3

Meciul trei a început cu Sun câștigând primul sfert la un punct și apoi ducându-l pe al doilea la cinci puncte, pentru a lua un avantaj de șase puncte la pauză. Așii au ieșit în forță de la pauză și au câștigat sfertul al treilea cu nouă puncte, pentru a lua un avans de trei puncte în ultima perioadă. Cu toate acestea, nu au putut rezista și au fost depășiți la 12 puncte în sfertul patru. Finalul puternic al celor de la Sun a făcut ca aceștia să câștige meciul cu nouă puncte. Soarele mai are nevoie doar de o singură victorie pentru a-și asigura un loc în finală.

Soarele au fost conduse de o seară puternică a lui Alyssa Thomas, care a revenit pe neașteptate după luxația de umăr. Ea a marcat douăzeci și trei de puncte și a înregistrat douăsprezece recuperări, ambele recorduri ale echipei, alături de patru pase decisive și trei recuperări. The Athletic a numit-o una dintre cele mai mari performanțe din campionat. Sun a avut alte trei titulare care au marcat în două cifre, iar alte două au înregistrat recuperări de două cifre. Așii au fost conduși din nou de A’ja Wilson, care a avut douăzeci de puncte și douăsprezece recuperări. Cu toate acestea, doar Angel McCoughtry și Danielle Robinson au marcat și ele în două cifre pentru Aces.

. Meciul 4

Prima repriză a fost din nou strânsă, Sun câștigând primul sfert la două puncte diferență. Așii au câștigat al doilea sfert cu un punct, astfel că Soarele a luat un avantaj de un punct la pauză. Cu toate acestea, Asii au ieșit în forță de la pauză și au câștigat al treilea sfert cu 12 puncte. În ciuda faptului că Sun a câștigat al patrulea cu trei puncte, Aces a reușit să încheie cu o victorie de nouă puncte și să forțeze un al cincilea meci decisiv în serie.

Accesorii au avut patru dintre cei mai buni titulari cu punctaj de două cifre, conduși de Angel McCoughtry, care a marcat douăzeci și nouă de puncte. Danielle Robinson și A’ja Wilson au marcat câte optsprezece fiecare. Banca de rezerve a lui Aces a reușit să contribuie doar cu patru puncte totale și două recuperări. Sun a avut, de asemenea, patru dintre cele cinci titulare care au marcat în două cifre și au fost conduse de Jasmine Thomas, care a marcat douăzeci și cinci de puncte. Banca de rezerve a celor de la Sun a fost, de asemenea, limitată în meci, marcând doar șase puncte și contribuind cu patru recuperări.

Meciul 5

Connecticut a început în forță cel de-al cincilea și ultimul meci al seriei, câștigând primul sfert la treisprezece puncte diferență. Cu toate acestea, Aces a răspuns în al doilea sfert, câștigând cu șapte puncte. Avantajul de șase puncte al celor de la Sun la pauză a fost aproape șters după ce Asii au câștigat sfertul al treilea la cinci puncte. Aces a câștigat al patrulea sfert cu patru puncte, asigurându-și o victorie de trei puncte și un loc în finală. Sun a reușit doar nouă puncte în fiecare dintre sferturile trei și patru. O pasă de ultim minut a venit de la Jasmine Thomas către DeWanna Bonner, care nu a reușit să înscrie, punând capăt sezonului celor de la Sun. Acesta a fost meciul cu cel mai mic scor al seriei, ambele echipe marcând sub șaptezeci de puncte.

Sun a avut doar două jucătoare care au marcat în două cifre și au fost conduse de Alyssa Thomas, care a marcat douăzeci și două de puncte. Ele au avut două jucătoare care au înregistrat recuperări de două cifre, Brionna Jones înregistrând douăsprezece, iar Thomas zece. Cu toate acestea, banca de rezerve a celor de la Sun a reușit să contribuie doar cu cinci puncte în total în acest meci. Asii au avut trei jucătoare care au marcat în două cifre, conduse de A’ja Wilson, cu douăzeci și trei de puncte. Angel McCoughtry a adăugat douăzeci. Trei jucătoare de la Aces au înregistrat recuperări de două cifre. Niciun jucător de pe banca de rezerve a lui Aces nu a marcat puncte în meci.

Seattle Storm vs. Minnesota LynxEdit

The Storm intră în semifinale ca a doua favorită, terminând cu 18-4 în acest sezon. Au fost la egalitate cu Las Vegas Aces la recordul general, dar au pierdut la loviturile de departajare în ultimul meci al sezonului regulat. Storm a terminat cu 7-1 în ultimele opt meciuri. Lynx vin după ce au trecut de Phoenix Mercury în turul doi. Echipele s-au întâlnit de două ori în sezonul regulat, Storm câștigând ambele cu două cifre.

Meciul 1

Meciul unu a început ca un meci echilibrat, Storm câștigând primul sfert cu un punct. Ei și-au mărit avansul la cinci puncte până la pauză și la nouă puncte până la sfârșitul sfertului trei. Apoi, Lynx a organizat o revenire care a eșuat, deoarece Alysha Clark a reușit o aruncare la coș la expirarea timpului de joc pentru a oferi Storm o victorie de două puncte.

Toate cele cinci titulare ale lui Storm au marcat în două cifre, Jewell Loyd marcând douăzeci și cinci de puncte, iar Breanna Stewart douăzeci și unu de puncte. Patru dintre cei cinci titulari ai lui Lynx au marcat în două cifre, Napheesa Collier fiind liderul cu douăzeci și cinci de puncte. Ambele bănci au jucat un rol minim în acest meci, marcând în total 22 de puncte.

Meciul 2

Meciul doi a început ca o afacere cu un scor ridicat, Seattle luând un avantaj de 26-23 după primul sfert. Lynx a marcat doar zece puncte în al doilea sfert, ceea ce a permis lui Seattle să ia un avans de 13 puncte la pauză. Avantajul s-a dovedit inatacabil, în ciuda faptului că Lynx a câștigat al doilea sfert cu șapte puncte. Seattle a încheiat meciul cu o victorie de patru puncte în sfertul patru și o victorie generală de zece puncte. Seattle mai are nevoie doar de o singură victorie pentru a-și asigura un loc în finală.

Patru dintre cele cinci titulare ale lui Lynx au marcat în două cifre, conduse de Damiris Dantas cu douăzeci și trei de puncte. Dantas și Bridget Carleton au condus echipa cu câte șapte recuperări. Banca de rezerve a contribuit doar cu opt puncte. Patru dintre cei cinci titulari ai echipei Storm au marcat, de asemenea, în cifre duble, conduși de Jewell Loyd cu douăzeci de puncte. Breanna Stewart a condus echipa cu opt recuperări și șapte pase decisive. Banca de rezerve a lui Storm a marcat douăzeci și unu de puncte.

Pts: Damiris Dantas (23)
    Rebs: Bridget Carleton, Damiris Dantas (7)
    Ast: Crystal Dangerfield (7)

IMG Academy
    Tim Greene
    Tiara Cruse

Meciul 3

Seattle a început meciul trei cu un prim sfert de 24-12 și nu a mai privit înapoi. Storm a câștigat al doilea sfert cu trei puncte pentru a lua un avantaj de cincisprezece puncte la pauză. Lynx a reușit să câștige al treilea sfert la două puncte, dar a pierdut al patrulea sfert la opt puncte. Storm a câștigat meciul cu douăzeci și unu de puncte pentru a completa o măturare de trei meciuri și a câștiga un loc în finală.

The Storm au fost conduse de Breanna Stewart, care a marcat treizeci și unu de puncte. Singura altă titulară care a marcat în două cifre a fost Sue Bird, care a înscris șaisprezece puncte. Cinci jucătoare de pe bancă au marcat treizeci și două de puncte pentru Storm. Patru dintre cele cinci titulare ale lui Lynx au marcat în două cifre, conduse de Napheesa Collier, care a marcat douăzeci și două de puncte. Collier a adăugat și cincisprezece recuperări pentru a înregistra un double-double. Banca de rezerve a lui Lynx a adăugat doar șapte puncte în total.