BIOGRAFIE

Paul George (n. 2 mai 1990) este un jucător profesionist american de baschet care joacă în prezent pentru Indiana Pacers din National Basketball Association (NBA). George a jucat baschet în liceu pentru Knight High School înainte de a juca două sezoane de baschet universitar la Fresno State. El a fost selecționat de Indiana Pacers cu a 10-a alegere generală în NBA în 2010 și a obținut distincția NBA All-Rookie Second Team. El a fost numit cel mai bun jucător din NBA în 2013, când a obținut și prima sa selecție All-Star. George a suferit o fractură la picior în 2014, în timp ce concura pentru un loc pe lista echipei naționale a Statelor Unite pentru FIBA Basketball World Cup. El a ratat cea mai mare parte a sezonului 2014-15, dar și-a revenit pentru a deveni din nou All-Star în 2016, când a câștigat și o medalie olimpică de aur. El a fost transferat la Oklahoma City în 2017.

Viața timpurie

George s-a născut pe 2 mai 1990 în Palmdale, California. George este fiul lui Paul George Sr. și Paulette George. El a crescut cu două surori mai mari: Teiosha, care a jucat baschet la Pepperdine, și Portala, care a jucat volei la CSU-San Bernardino.Deși George l-a idolatrizat pe starul Lakers Kobe Bryant,el a crescut susținând echipa Los Angeles Clippers. George își petrecea cea mai mare parte a timpului liber jucând baschet în parc sau unu la unu împotriva surorii sale mai mari Teiosha. El nu a jucat baschet organizat până în primul an de liceu la Knight High School. A jucat pentru echipa de baschet a universității în ultimii trei ani de liceu sub conducerea antrenorului principal Tom Hegre. George a jucat pentru Pump and Run de la Amateur Athletic Union (AAU) cu viitorii UCLA Bruins Jrue Holiday și Malcolm Lee.

Cariera la liceu

George a urmat liceul Knight High School din Palmdale, California. În calitate de sophomore, el a început sezonul în echipa JV, dar a fost mutat la varsity după începerea sezonului. în timpul junioratului, el a fost singurul non-senior din echipa de start a echipei varsity. Recrutorii au început să-l remarce pe George în vara anului 2007, în timp ce acesta participa la turnee AAU. Sesizând potențialul lui George, antrenorul său i-a încredințat un rol principal în sezonul senior. În acel an, George l-a condus pe Knight la campionatul Golden League și a fost numit cel mai valoros jucător al Golden League, jucătorul anului în Antelope Valley Press și membru al echipei de baschet pentru băieți a Daily News 2007-08 All-Area Boys’ basketball. El și-a încheiat ultimul an de liceu cu o medie de 23,2 puncte și 11,2 recuperări.

În ciuda realizărilor sale, George nu a fost considerat o perspectivă majoră de către colegii. Rivals.com l-a etichetat ca fiind un recrut de trei stele și l-a clasat pe locul 20 într-o clasă de potențiali jucători din California care a fost evidențiată de Jrue Holiday și DeMar DeRozan. George s-a angajat verbal la Santa Clara, prima școală care i-a oferit o bursă, dar ulterior a renunțat la acest angajament pentru că antrenorul său din liceu a considerat că ar trebui să-și păstreze opțiunile deschise. după o experiență pozitivă la evenimentul Teiosha’s Midnight Madness de la Universitatea Pepperdine, George s-a angajat la Pepperdine pe 9 august 2007. La jumătatea sezonului său senior, el s-a dezangajat de la Pepperdine după ce antrenorul Vance Walberg a demisionat din program. El a ales în cele din urmă Fresno State în detrimentul unor oferte de la școli precum Georgetown și Penn State, din cauza oportunităților mai mari de timp de joc.

Cariera universitară

George a jucat doi ani la California State University, Fresno, mai cunoscută sub numele de Fresno State. În primul său meci cu Fresno State Bulldogs, el a marcat 14 puncte într-un efort de victorie împotriva Sacramento State. În meciul următor, George a înregistrat 25 de puncte și 10 recuperări într-un efort pierdut împotriva Saint Mary’s. În ciuda înfrângerii, el a lăsat o impresie bună cu un slam dunk cu o singură mână asupra lui Mickey McConnell, care i-a adus lui SportsCenter ‘s numărul 1 „Play of the Day” pentru 18 noiembrie 2008. La 9 februarie 2009, a marcat 29 de puncte, pe atunci cea mai mare performanță a carierei, pentru a conduce Bulldogs la o victorie cu 88-82 împotriva lui Boise State. În turneul WAC din 2009, Bulldogs a jucat împotriva celor de la Hawaii și a avansat până în sferturile de finală împotriva celor de la Utah State Aggies, principala favorită. În timpul meciului, a forțat 5 recuperări, cea mai mare cifră a carierei, și a terminat cu 16 puncte; cu toate acestea, în ciuda efortului său, Bulldogs au pierdut, 85-68. Cu un record de 13-21, echipa nu a reușit să se califice pentru turneul NCAA 2009. A condus Western Athletic Conference (WAC) la numărul de minute jucate (1176) și a terminat pe locul al doilea la aruncări de 3 puncte (44,7%), recuperări (59) și recuperări pe meci (1,74). Procentul său de aruncări de 3 puncte a fost al treilea cel mai bun din programul de baschet masculin al lui Fresno State Bulldogs. A fost titular în toate cele 34 de meciuri și a terminat sezonul cu o medie de 14,3 puncte, 6,2 recuperări, 2,0 pase decisive și 1,7 recuperări pe meci, cu 47,0% la aruncările de pe teren.

Începând sezonul secundar, a fost numit cel mai amuzant jucător din regiunea de Vest și al optulea cel mai amuzant jucător din baschetul universitar de către Sports Illustrated în lista „Top 16 cei mai amuzanți jucători din baschetul universitar”. La 21 ianuarie 2010, și-a luxat glezna dreaptă împotriva Utah State și a ratat următoarele patru meciuri. A revenit pe 11 februarie, marcând 30 de puncte, cea mai mare performanță a carierei, în victoria în fața viitoarei campioane a turneului WAC, New Mexico State. În timpul turneului WAC 2010, a înregistrat 22 de puncte și 11 recuperări, dar echipa sa a pierdut în fața lui Louisiana Tech în sferturile de finală. Echipa a terminat sezonul cu 15-18, George având o medie de 16,8 puncte, 7,2 recuperări, 3,0 pase decisive și 2,2 recuperări, în timp ce a aruncat 42,4% de pe teren și 90,9% de la linia de pedeapsă. A fost numit All-WAC Second-Team și s-a clasat pe locul al doilea în WAC la procentajul de aruncări libere (90,9%), recuperări (64) și recuperări pe meci (2,2).

Cariera în NBA

Indiana Pacers (2010-prezent)

Pre-draft și sezonul de debutant

La 31 martie 2010, George a anunțat că va renunța la ultimele două sezoane de eligibilitate universitară la Fresno State și se va înscrie în NBA draft 2010. El și-a făcut prima apariție într-o machetă de draft din 2010 pe Draft Express la o lună de la începerea sezonului său de sophomore. Până în mai 2010, proiecte de machete precum Draft Express, ESPN.com și The Hoops Report au prezis că George va fi selectat pe locul 12 în clasamentul general de către Memphis Grizzlies. Cu două zile înainte de selecție, Marc J. Spears de la Yahoo! Sports a scris un articol despre un scouter anonim din Conferința de Est care a declarat că „în cinci ani, Paul George va fi cel mai bun jucător care va ieși din această selecție”. În speranța de a-l recruta pe Derrick Favors, Pacers a discutat cu Nets o tranzacție care l-ar fi trimis pe Danny Granger și a 10-a selecție la Nets pentru Devin Harris, Yi Jianlian și a 3-a selecție, dar tranzacția a picat. George a fost invitat să ia loc în camera verde în timpul selecției și a fost ales al zecelea la general de către Indiana Pacers. El a devenit cea mai mare selecție din NBA din istoria Fresno State. La 1 iulie 2010, el a semnat contractul de debutant cu Pacers; un contract garantat pe doi ani în valoare de 3,9 milioane de dolari, cu opțiuni ale echipei pentru un al treilea și al patrulea an.

La 27 octombrie, George și-a făcut debutul în NBA împotriva celor de la San Antonio Spurs, jucând 23 de minute și marcând 4 puncte din 1-5 la aruncări. Într-un meci împotriva celor de la Washington Wizards, el a marcat cinci coșuri de trei puncte și a terminat cu 23 de puncte, maximul carierei de atunci. George a avut o medie de 7,8 puncte, 3,7 recuperări, 1,1 pase decisive cu 45% la aruncările din primul său sezon, fiind titular în 19 din cele 61 de meciuri. El și-a arătat, de asemenea, abilitățile defensive, conducând echipa la numărul de recuperări pe minut. În playoff-ul din 2011, George a fost unul dintre cei doar doi debutanți din NBA Draft 2010 care au fost titulari pentru echipa sa, celălalt fiind Landry Fields de la New York Knicks. În playoff, Pacers a pierdut în cinci meciuri în fața celor de la Chicago Bulls, conduși de Derrick Rose. La încheierea sezonului său inaugural, George a fost numit în echipa a 2-a a NBA All-Rookie din 2011.

Sezon 2011-12

La 3 februarie 2012, George a înregistrat 30 de puncte, 7 coșuri de trei puncte marcate, 9 recuperări, 5 pase decisive, 5 recuperări și 1 aruncare blocată într-o victorie împotriva lui Dallas Mavericks. George a fost selectat pentru a concura în concursul Slam Dunk Contest și Rising Stars Challenge în timpul NBA All-Star Weekend 2012. În cadrul concursului Slam Dunk Contest, George a executat un dunk de 360 de grade pe întuneric și a făcut un dunk peste coechipierii Dahntay Jones și Roy Hibbert. Cu toate acestea, el a pierdut concursul în fața lui Jeremy Evans. El a terminat sezonul 2011-12, scurtat de lockout, cu medii de 12,1 puncte, 5,6 recuperări și 2,4 pase decisive, la aruncări de 44%, George a fost titular în toate cele 66 de meciuri pentru Pacers în acest sezon. După ce a învins Orlando Magic, care era lipsită de Dwight Howard, în cinci meciuri în primul tur, Pacers a pierdut în fața viitoarei campioane NBA, Miami Heat, cu 4-2, în semifinalele Conferinței de Est, George reușind doar 19 din 52 de aruncări.

Sezonul 2012-13

La 21 noiembrie 2012, George a reușit nouă aruncări de trei puncte în drumul spre un record al carierei de 37 de puncte într-o victorie împotriva lui New Orleans Hornets. Cele nouă coșuri de trei puncte au doborât recordul francizei pentru cele mai multe coșuri de trei puncte reușite într-un singur meci, depășindu-l pe Reggie Miller, membru al Hall of Famer. George a fost desemnat Jucătorul Săptămânii în NBA pentru prima dată în cariera sa în decembrie, câștigând trei meciuri consecutive împotriva lui Cleveland, Philadelphia și Detroit. El a înregistrat primul său triple-double din carieră într-o victorie împotriva celor de la Charlotte Bobcats pe 13 februarie 2013, terminând cu 23 de puncte, 12 recuperări, 12 pase decisive și 2 recuperări. în același sezon, George a fost selectat să joace în NBA All-Star Game 2013 la Houston, pentru prima selecție All-Star din cariera sa. El a înregistrat 17 puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive cu 7 din 13 aruncări în 20 de minute pentru Est, dar a pierdut în fața celor din Vest cu 143-138. George a avut o medie a carierei de 17,4 puncte, 7,6 recuperări și 4,1 pase decisive și a fost singurul jucător din ligă cu cel puțin 140 de recuperări și 50 de blocaje. La încheierea sezonului regulat, el a fost numit cel mai bun jucător din NBA.

În meciul 1 al seriei din primul tur al playoff-ului NBA din 2013 dintre Pacers și Atlanta Hawks, George a înregistrat primul său triple-double din carieră în playoff, reușind 23 de puncte, 11 recuperări și 12 pase decisive într-o victorie cu 107-90. A fost primul triple-double din postsezon al unui jucător de la Pacers de când Mark Jackson a reușit unul în playoff-ul din 1998. La 13 mai 2013, George a fost numit în NBA All-Defensive Second Team. George a condus Pacers cu 18 puncte, 14 recuperări și 7 pase decisive în Meciul 4 al semifinalelor Conferinței de Est împotriva lui Knicks, la 14 mai 2013, într-o victorie cu 93-82. În Meciul 1 al finalei Conferinței de Est din 2013 împotriva celor de la Miami Heat, George a înscris un coș de trei puncte la finalul sfertului patru pentru a egala și a forța o perioadă de prelungiri. În timpul prelungirilor, Dwyane Wade l-a faultat pe George cu 2,2 secunde înainte de final. În ciuda faptului că George a reușit toate cele 3 aruncări libere și și-a dus echipa la 102-101, Pacers a pierdut în cele din urmă, deoarece LeBron James a intrat în teren și a reușit o aruncare la coș. Pentru a încununa o campanie grozavă în 2012-13, George a fost numit în echipa a treia All-NBA.

Sezon 2013-14

La 25 septembrie 2013, Indiana Pacers a prelungit contractul lui George, alegându-l să fie jucătorul lor desemnat. Extinderea, care va începe la finalul contractului său de debutant în 2014, este o prelungire de jucător desemnat „5/30” (5 ani și 30% din plafonul salarial), sub rezerva trecerii testului „Derrick Rose”. George trebuia să mai fie ales într-o echipă All-NBA (la orice nivel) sau să fie MVP în sezonul 2013-14 pentru a se califica pentru prelungirea de 30%. În cazul în care îndeplinea oricare dintre aceste criterii, prelungirea de 30% este estimată la aproximativ 90 de milioane de dolari pe o perioadă de 5 ani. Dacă nu ar fi reușit să îndeplinească aceste criterii, el ar fi avut un contract de 25% din plafonul salarial.

Pacers au început sezonul 2013-14 cu 9-0 pentru prima dată în istoria francizei. George a terminat cu 31 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive și 4 recuperări într-o victorie cu 99-91 în fața lui Detroit Pistons. El a înregistrat apoi 23 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive în timpul unei victorii cu 91-84 în fața celor de la Toronto Raptors pe 8 noiembrie. A doua zi a marcat 24 de puncte și a adăugat 6 recuperări într-o victorie cu 96-91 în fața celor de la Brooklyn Nets. Pentru eforturile sale, a fost desemnat jucătorul săptămânii în Conferința de Est. Cu nouă victorii în startul sezonului, Indiana a devenit prima echipă din NBA care a început sezonul cu 9-0 de la Dallas Mavericks în sezonul 2002-2003. Seria de invincibilitate a celor de la Pacers s-a încheiat la 9-0 împotriva celor de la Bulls pe 16 noiembrie. Pe 2 decembrie 2013, a marcat 43 de puncte, alături de 3 recuperări și 3 pase decisive, în înfrângerea cu 102-106 în fața celor de la Portland Trail Blazers. A doua zi, George a fost desemnat Jucătorul lunii în Conferința de Est, pentru prima dată în cariera sa, pentru luna noiembrie, în timp ce conducea Pacers la un record de 15-1. Pacers a terminat sezonul regulat cu un record incredibil de 56-26. În playoff-ul din 2014, Pacers a eliminat Atlanta Hawks și Washington Wizards în primele două runde. În meciul 4 împotriva celor de la Wizards, George a marcat 39 de puncte, cea mai mare performanță a carierei în playoff. Pacers au fost eliminați în finala Conferinței de Est împotriva celor de la Miami Heat pentru al treilea an consecutiv. Pentru eforturile sale, George a fost numit în cea de-a treia echipă All-NBA, ceea ce l-a calificat pentru prelungirea completă de 30%, și în prima echipă All-Defensive First Team.

Sezon 2014-15

În timpul intersezonului 2014, George a fost numit pe lista de pregătire a echipei naționale a SUA care urma să reprezinte țara la FIBA Basketball World Cup 2014 din Spania. El fusese considerat ca fiind aproape sigur că va face parte din lotul pentru Spania. Cu toate acestea, la 1 august, George a aterizat stângaci la baza unui stâlp al coșului, după ce l-a faultat pe James Harden în timpul unui meci din Las Vegas, și a suferit o fractură compusă a ambelor oase din partea inferioară a piciorului drept. El a intrat rapid în operație pentru fractură, fiindu-i introdus un știft în picior. Deși inițial nu a fost dat un prognostic oficial, a fost considerat probabil să rateze întregul sezon 2014-15. George, care a declarat că vrea să joace la un moment dat în timpul sezonului, a primit permisiunea de a pune greutate pe picior la sfârșitul lunii septembrie, iar la antrenamentele de la sfârșitul lunii octombrie arunca sărituri. El a participat la primul său antrenament complet al sezonului la 26 februarie, cu trei zile mai devreme decât se aștepta, și a fost declarat posibil să joace în decurs de o săptămână, la 20 martie. La 5 aprilie, George a revenit în lotul Pacers pentru prima dată de la accidentarea suferită la picior cu echipa SUA. El a marcat 13 puncte în 15 minute și a reușit două aruncări cheie de trei puncte la începutul sfertului patru, ajutându-i pe Pacers să învingă Miami Heat cu 112-89.

Sezonul 2015-16

În meciul de deschidere a sezonului 2015-16 al lui Pacers împotriva lui Toronto Raptors, la 28 octombrie, George a înregistrat 17 puncte cu 4 din 17 aruncări și 12 recuperări într-o înfrângere cu 106-99. După ce a criticat public arbitrii după meci, el a fost amendat cu 10.000 de dolari. Pe 6 noiembrie, el a marcat 36 de puncte într-o victorie cu 90-87 în fața lui Miami Heat. Trei zile mai târziu, el a marcat 27 de puncte, inclusiv 19 puncte în primul sfert al carierei, pentru a-i conduce pe Pacers la o victorie cu 97-84 în fața lui Orlando Magic. Pe 24 noiembrie, George a marcat 40 de puncte și a înscris șapte coșuri de trei puncte, parte a unui record al francizei, 19, înregistrat de Pacers într-o victorie cu 123-106 în fața celor de la Washington Wizards. La 3 decembrie, a fost desemnat jucătorul lunii în Conferința de Est pentru meciurile jucate în octombrie și noiembrie. George a condus Conferința de Est și s-a clasat pe locul al patrulea în NBA la scoruri (27,2 ppg), ajutându-i pe Pacers să câștige 11 din 13 meciuri după un început de 0-3. Două zile mai târziu, el a marcat 48 de puncte, recordul carierei, într-o înfrângere în prelungiri cu 122-119 în fața celor de la Utah Jazz. George a concurat pentru Conferința de Est la NBA All-Star Game 2016 de la Toronto, unde a fost titular și a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 41 de puncte, terminând la un punct de recordul stabilit de Wilt Chamberlain (42) în meciul All-Star din 1962. La 19 martie, el a avut un meci de 45 de puncte într-o înfrângere cu 115-111 în fața celor de la Oklahoma City Thunder. George a ajutat Pacers să se întoarcă în playoff în 2016, terminând ca al șaptelea cap de serie în Conferința de Est, cu un bilanț de 45-37.

La 16 aprilie 2016, George a jucat în primul său meci de playoff din 2014, când a marcat 33 de puncte într-o victorie în primul meci împotriva echipei Toronto Raptors, a doua favorită. În Meciul 5 al seriei, George a marcat 39 de puncte într-un efort de înfrângere, Pacers rămânând în urmă cu 3-2. Pacers a continuat să piardă seria în șapte meciuri.

În urma sezonului 2015-16, George s-a alăturat echipei naționale a Statelor Unite pentru Jocurile Olimpice de la Rio din 2016.

Sezon 2016-17

În debutul sezonului Pacers, la 26 octombrie 2016, George a marcat 25 de puncte într-o victorie cu 130-121 în prelungiri în fața celor de la Dallas Mavericks. La 1 noiembrie, el a marcat 30 de puncte, inclusiv ultimele 12 puncte ale lui Indiana din meci, pentru a mobiliza Pacers la o victorie cu 115-108 în fața lui Los Angeles Lakers. La 10 decembrie, a marcat 37 de puncte, maximul sezonului de atunci, inclusiv 13 puncte consecutive în ultimul sfert, pentru a conduce Pacers la o victorie cu 118-111 în fața celor de la Portland Trail Blazers.La 29 ianuarie 2017, a marcat 33 de puncte într-o victorie cu 120-101 în fața celor de la Houston Rockets, egalând recordul carierei, depășind pragul de 30 de puncte pentru al patrulea meci consecutiv. La 15 martie 2017, a reușit șase aruncări de trei puncte și a marcat 27 din cele 39 de puncte, maximul sezonului, în a doua repriză a victoriei lui Pacers cu 98-77 în fața lui Charlotte Hornets.La 2 aprilie 2017, a avut o reușită de 43 de puncte într-o înfrângere cu 135-130 în dublă repriză de prelungiri în fața lui Cleveland Cavaliers. La 14 aprilie 2017, a fost desemnat jucătorul lunii în Conferința de Est pentru meciurile jucate în aprilie. George a avut o medie de 32,8 puncte, cea mai mare din NBA, la care a adăugat 8,2 recuperări și 4,5 pase decisive, în timp ce Pacers a avut 5-1 în aprilie pentru a obține un loc în playoff pentru a șasea oară în șapte sezoane.

În meciul 3 al meciului din primul tur al playoff-ului dintre Pacers și Cleveland, din 20 aprilie, George a marcat 36 de puncte, a reușit un record al carierei în playoff cu 15 recuperări și a terminat cu nouă pase decisive, cu o pasă decisivă mai puțin pentru al doilea său triple-double din postsezon. După ce a condus cu 74-49 la pauză, Pacers a pierdut meciul cu 119-114 și s-a desprins cu 3-0 în serie.

Oklahoma City Thunder (2017-prezent)

La 6 iulie 2017, George a fost transferat la Oklahoma City Thunder în schimbul lui Victor Oladipo și Domantas Sabonis. Thunder l-a achiziționat în ciuda statutului său de agent liber în așteptare în anul următor și a preferinței declarate a lui George de a se alătura echipei Los Angeles Lakers din California de Sud, țara sa natală. La debutul său pentru Thunder, în deschiderea sezonului, la 19 octombrie 2017, George a marcat 28 de puncte în victoria cu 105-84 în fața celor de la New York Knicks. La 10 noiembrie 2017, el a marcat un record stagional de 42 de puncte într-o victorie cu 120-111 în fața celor de la Los Angeles Clippers. El a reușit 13 din 22 aruncări și a avut nouă recuperări și șapte pase decisive. După ce a început sezonul cu un bilanț de 8-12, Thunder s-a îmbunătățit la 20-15 cu o victorie de 124-107 în fața lui Toronto Raptors, la 27 decembrie. George a marcat 33 de puncte împotriva celor de la Raptors și a reușit 7 din 10 aruncări de 3 puncte, egalând recordul Thunder de aruncări de 3 puncte într-un meci. la 20 ianuarie 2018, el a avut o reușită de 36 de puncte într-o victorie cu 148-124 în fața celor de la Cleveland Cavaliers. La 27 ianuarie 2018, George a fost numit ca înlocuitor al lui DeMarcus Cousins, accidentat, în echipa lui LeBron pentru NBA All-Star Game 2018. La 1 februarie 2018, el a marcat un record stagional de 43 de puncte într-o înfrângere cu 127-124 în fața celor de la Denver Nuggets. În finalul sezonului regulat al lui Thunder, la 11 aprilie 2018, George a marcat 40 de puncte într-o victorie cu 137-123 în fața lui Memphis Grizzlies. El a avut 13 din 20 aruncări de pe teren, inclusiv 8 din 14 aruncări de 3 puncte. În primul meci al seriei din primul tur al playoff-ului dintre Thunder și Utah Jazz, George a marcat 36 de puncte într-o victorie cu 116-108. El a stabilit un record pentru Oklahoma City în playoff cu opt aruncări de 3 puncte, reușind opt din 11 aruncări de la distanță și 13 din 20 de aruncări în total. În meciul 4, George a marcat 32 de puncte în înfrângerea cu 113-96. În Meciul 5, George a înregistrat 34 de puncte și opt recuperări, iar Thunder a revenit de la o diferență de 25 de puncte în repriza a doua pentru a lupta împotriva eliminării și a învins Jazz cu 107-99. Thunder a continuat să piardă Meciul 6 pentru a se retrage din playoff cu o înfrângere de 4-2; George a avut un record de opt pase decisive în Meciul 6, dar a marcat doar cinci puncte cu 2 din 16 aruncări.

În timp ce își dorea în continuare să se întoarcă în sudul Californiei, George, de asemenea, „a iubit situația” cu Oklahoma City. El a decis cu câteva săptămâni înainte de începerea agenției libere, la 1 iulie 2018, că va rămâne cu Thunder și nu a aranjat niciodată o întâlnire cu Lakers. La 6 iulie, George a semnat din nou cu Thunder pentru un contract de patru ani și 137 de milioane de dolari. La 30 octombrie, el a avut 32 de puncte și 12 recuperări într-o victorie cu 128-110 în fața celor de la Clippers. La 2 noiembrie, a marcat 17 puncte și a depășit 10.000 de puncte în carieră, într-o victorie cu 134-111 în fața celor de la Washington Wizards. Pe 8 noiembrie, a avut 20 de puncte, 11 recuperări, șase pase decisive și șase recuperări într-o victorie cu 98-80 în fața celor de la Houston Rockets, ajutând Thunder să câștige șapte victorii consecutive după ce începuse sezonul cu 0-4. Pe 12 noiembrie, el și-a egalat recordul sezonului cu 32 de puncte într-o victorie cu 118-101 în fața lui Phoenix Suns.