Xfinity 500 | Official Site Of NASCAR

Chase Elliott martinsville-i győzelmével biztosítja első négyes bajnoki szereplését

Chase Elliott lenyűgöző, 6,577 másodperces győzelmet aratott Ryan Blaney felett vasárnap a Martinsville Speedwayen rendezett Xfinity 500-as versenyen – ezzel bejutott a NASCAR Cup Series Championship 4 jövő heti szezonzárójára.

Egyformán drámai volt egy sikertelen utolsó körös áthajtás a pozícióért, amely kizárta az alapszakasz bajnokát és a kilenc futamgyőztes Kevin Harvickot a továbbjutásból ebbe a döntőbe. Harvicknak egy pozícióért – egy pontért – kellett volna megelőznie a 2019-es sorozat bajnokát, Kyle Busht, hogy továbbjuthasson a jövő heti címvédésre, ehelyett az autók összeütközés után összeütköztek. Harvick végül a 17. helyen végzett, nyolc pont hiányzott a rájátszásba jutáshoz.

Győzelmével a Hendrick Motorsports 24 éves Elliott csatlakozott a Team Penske versenyzőjéhez, Joey Loganóhoz, aki két héttel ezelőtt Kansasban aratott győzelmével jutott be a címvédésbe. A Joe Gibbs Racing versenyzője, Denny Hamlin, aki hét futamot nyert, a Martinsville-ben elért 11. helyezésével bejutott a bajnoki négyesbe, és Logano Team Penske csapattársa, Brad Keselowski, aki vasárnap negyedik lett, az utolsó pilóta, aki bajnoki lehetőséget szerzett.

RELATED: Elliott, aki a hatodik helyen állt a bajnokságban, 25 ponttal a határvonal alatt a futam előtt, és győzelmi kényszerhelyzetben volt, hogy megszerezze első esélyét a NASCAR legrangosabb bajnokságára.

“Ilyen sarokba szorítva lenni, és ma este nyerni kellett, úgy érzem, ez hiányzott az elmúlt négy-öt évből. Hogy akkor teljesítsünk, amikor nincs más választásunk. És hogy ezt ma este megtegyük, ennél jobb estét nem is kívánhatnék. Ez egyszerűen hihetetlen.”

Elliott, aki az 500 körből 236-ot vezetett, 43 körrel a vége előtt átvette a vezetést, miután megelőzte Martin Truex Jr-t, aki azt hitte, hogy meglazult a kereke. Truexnak, akinek szintén győznie kellett volna ahhoz, hogy zsinórban negyedszerre is bejusson a Championship 4-be, ehelyett a 22. helyen ápolta autóját.

A vezetés átvétele után Elliott el tudott hajtani a mezőnytől és a Team Penske csapattársaitól, Blaney-tól, Loganótól és Keselowskitól, akik a második, harmadik, illetve negyedik helyen végeztek. A rájátszást vezető Kurt Busch és Alex Bowman – mindkettőjüknek győzelemre volt szüksége a továbbjutáshoz – az ötödik és hatodik helyen végzett, őket Harvick Stewart-Haas Racing csapattársai, Aric Almirola és Clint Bowyer követték. Matt DiBenedetto zárta a top 10-et.

A kockás zászló után végül nyolc pont választotta el Keselowskit Harvicktól, de mindkét korábbi sorozatbajnok számára hosszú, feszült nap volt a matek és a motiváció szempontjából. Ha Harvick képes lett volna arra az utolsó körös előzésre Buschon, akkor Keselowski helyett ő harcolhatna a bajnoki címért.

Harvicknak a verseny elején elment egy gumija, ami miatt zöld zászlós boxkiállást kellett végrehajtania, és két kört veszített, így felzárkózási üzemmódba került a félmérföldes martinsville-i pályán.

“Az biztos, ahogyan a múltban futottunk itt” – mondta Harvick, elismerve, hogy ő és a 4-es számú Stewart-Haas Racing Ford csapata arra számított, hogy a martinsville-i verseny kihívás lesz.

“Mindenki küzdött ott, és megpróbáltam a 18-as ajtajába futni, mint egy utolsó próbálkozás, és megpördültem ott, így sajnálom, hogy a közepébe kerültem, amikor megpróbáltam pontot szerezni. Nem volt egy nagyszerű három hét. Nem úgy alakult, ahogy mi akartuk. Mindent megtettünk, amit tudtunk, de nem sikerült.”

Hamlin, akinek ez lesz a második egymást követő Championship 4-es szereplése, elmondta, hogy bármennyire is izgatott, hogy bejutott a bajnoki fordulóba, mégis rosszul érezte magát, hogy egy olyan szezon után, mint amilyen Harvicknak volt, végül nem lesz bajnokesélyes. Ők ketten a 35 futamból 15-öt nyertek meg.

“Rosszul érzem magam Kevin miatt, valószínűleg ennél egy kicsit jobbat érdemelne, ez csak a formátum, azt hiszem, ez csak három futam, és minden, amit nyolc inningig csinálsz, nem számít, ha nincs egy nagyszerű kilencedik inninged” – mondta Hamlin.

A szezonzáró 500-ra az egy mérföldes Phoenix Raceway-en kerül sor jövő vasárnap 15 órakor ET (NBC, MRN, SiriusXM NASCAR Radio).

Megjegyzés: A verseny utáni ellenőrzés a NASCAR Cup Series garázsában befejeződött. A leszerelés során nem volt probléma. A 18-as rajtszámú autóban egy kerékanya nem volt biztonságosan rögzítve.